کارشناس رسمی تهيه نقشه يو تی ام

دسته بندی: کارشناس رسمی دادگستری
برچسب ها:

زمان مطالعه: 14 دقیقه
کارشناس رسمی نقشه یو تی ام ⚖

کارشناس رسمی نقشه یو تی ام ⚖ : به کارشناسی گفته می شود که دارای پروانه کارشناسی رسمی در رشته امور ثبتی و نقشه برداری می باشد. کارشناس رسمی امور ثبتی جهت تهیه نقشه یو تی ام از گیرنده مولتی فرکانس متصل به سامانه شمیم و دوربین توتال استیشن استفاده می کند. نقشه های یو تی ام تهیه شده کاربرد های زیادی جهت امور ثبتی و کاداستر دارند و در اختلافات ملکی مورد استفاده قرار می گیرند.

کارشناس رسمی نقشه یو تی ام 🗺⚖

کارشناس رسمی نقشه یو تی ام، فردی است دارای پروانه فعالیت از کانون کارشناسان رسمی دادگستری یا مرکز وکلا و کارشناسان رسمی قوه قضائیه در زمینه  نقشه برداری و امور ثبتی. کارشنناس رسمی دادگستری در رشته امور ثبتی یا نقشه برداری و اطلاعات مکانی صلاحیت تهیه نقشه یو تی ام را دارند.

نقشه یو تی ام به بیان ساده در واقع یک کروکی از نقشه برداری وضع موجود املاک و اراضی است. توسط نقشه یو تی ام فاکتور های همچون ابعاد اضلاع املاک و اراضی، مساحت، موقعیت گذرها، مساحت ملک و موقعیت ملک در سیستم مختصات جهانی UTM مشخص می شود.

کارشناس رسمی نقشه یو تی ام 🗺⚖
کارشناس رسمی نقشه یو تی ام 🗺⚖

در صورتی که به ارگان ها دولتی جهت امور ملکی مراجعه کرده باشید، قطعا اسم نقشه یو تی ام را شنده اید. ارگان های دولتی جهت دریافت، ثبت و بررسی اطلاعات اشاره شده در ابتدای مقاله از مالکین، نقشه یو تی ام املاک و اراضی را درخواست می کنند. تهیه نقشه های یو تی ام که در فرمت های مختلفی تهیه می شود، توسط تجهیزات نقشه برداری تهیه می شود.

از جمله تجهیزات نقشه برداری جهت تهیه نقشه UTM، دوربین نقشه برداری و گیرنده مولتی فرکانس متصل به سامانه شمیم می باشد. توسط ابزار های مساحی و موقعیت یابی فاکتور های هندسی املاک را می توان ثبت و توسط نرم افزار های تخصصی ترسیم کرد. کارشناسان رسمی نقشه برداری و امور ثبتی، جهت بررسی پرونده های ثبتی نیازمند تهیه نقشه یو تی ام هستند.

کارشناس رسمی نقشه برداری تهيه نقشه يو تی ام
کارشناس رسمی نقشه برداری تهيه نقشه يو تی ام

کاربرد نقشه UTM کارشناس رسمی ⚖

همان طور که می دانید در سیستم اداری کشور، جهت انجام این امور می بایست به صورت رسمی و قانونی مکاتبه داشته باشیم. به عنوان نمونه جهت دفاع از یک پرونده حقوقی نیازمند وکیل می باشیم، به دلیل آشنایی وکیل به امور حقوقی می توانیم نتیجه بهتری کسب کنیم. این موضوع در نامه نگاری امور ملکی نیز صدق می کند. بر همین مبنا، ارگان های دولتی نقشه های یو تی ام تهیه شده توسط کارشناسان رسمی نقشه برداری و امور ثبتی را پذیرش می کنند.

کاربرد نقشه UTM در امور کارشناس رسمی ⚖
کاربرد نقشه UTM در امور کارشناس رسمی ⚖

علت اهمیت ممهور بودن نقشه UTM به مهر کارشناس دادگستری به این دلیل است که ارگان درخواست دهنده نیازمند ثبت اطلاعات هندسی املاک و اراضی با دقت و صحت می باشند. به دلیل مهر و امضا نقشه توسط کارشناس رسمی دادگستری، ارگان درخواست دهنده بابت صحت اطلاعات هندسی درج شده در نقشه یو تی ام، اطمینان حاصل می کند.

دلیل صحت و دقت نقشه های UTM تهیه شده توسط کارشناسان رسمی نقشه برداری و امور ثبتی، به خاطر رسمی و قانونی بودن این نقشه هاست. توجه داشته باشید که کارشناسان رسمی به دلیل دریافت پروانه فعالیت کارشناسی از قوه قضائیه و دادگستری، در واقع نماینده دستگاه قضایی می باشند. این کارشناسان به دلیل تحت نظر بودن ملزم به رعایت اصول کاری در چارچوب قانون می باشند.

کارشناس رسمی تهيه نقشه يو تی ام
کارشناس رسمی تهيه نقشه يو تی ام

نقشه یو تی ام با مهر کارشناس دادگستری نقشه برداری دارای اعتبار هندسی و حقوقی است، در واقع اعتبار حقوقی و هندسی نقشه یو تی ام تهیه شده توسط کارشناس رسمی، به دلیل پروانه فعالیت کارشناسی می باشد. به دلیل رسمی و قانونی بودن نقشه یو تی ام و نظریه های کارشناسی کارشناسان رسمی نقشه برداری، این اسناد مورد پذیرش در ارگان های دولتی قرار می گیرند.

نقشه UTM با مهر کارشناسی، در واقع مدرکی است فنی و حقوقی شامل مشخصات هندسی از املاک و اراضی است، که توسط کارشناسان رسمی نقشه برداری تهیه می شود. این نقشه ها بنا بر درخواست ارگان های دولتی مختلف در فرمت های مختلف تهیه و پس از مهر و امضا کارشناس رسمی به متقاضی داده می شود.

نقشه یو تی ام با مهر کارشناس رسمی دادگستری ⚖
نقشه یو تی ام با مهر کارشناس رسمی دادگستری ⚖

کارشناسان رسمی نقشه برداری مطابق با پروانه کارشناسی رسمی و صلاحیت کارشناسی اخذ شده، این مجوز را دارند که بنا بر درخواست شهروندان و ارگان های دولتی، نقشه یو تی ام  املاک و اراضی مورد نظر را تهیه و ارائه کنند. نقشه های اشاره شده می بایست با دقت بالا و توسط تجهیزات نقشه برداری تهیه شود.

نقشه های UTM تهیه شده توسط کارشناسان رسمی نقشه برداری کاربرد های مختلفی دارد. به عنوان نمونه، مالک یک ویلا در مجاورت رودخانه نیازمند احداث مسیر دسترسی به سمت ملک خودش می باشد. مالک می بایست درخواست را به اداره آب منطقه ای ارائه داده تا کارشناسان ارگان مربوط پس از بررسی، پاسخ درخواست مالک را ارائه کنند.

در این مورد، اداره آب منطقه ای که متولی امور مربوط به املاک در حاشیه رودخانه ها جهت تعیین بستر کمی و کیفی است، از مالک درخواست نقشه یو تی ام ملک، ممهور به مهر کارشناس رسمی را دارد. مالک می بایست به کارشناس رسمی نقشه برداری مراجعه کند جهت تهیه نقشه یو تی ام.

نقشه یو تی ام با مهر کارشناس دادگستری نقشه برداری
نقشه یو تی ام با مهر کارشناس دادگستری نقشه برداری

فرمت نقشه یو تی ام کارشناس رسمی ⚖

همان طور که گفته شد، تهیه و ارائه نقشه UTM در فرمت های مختلف به درخواست ارگان ها تهیه می شود. در این مورد اشاره شده می بایست پس از تهیه نقشه یو تی ام وضع موجود ملک، نقشه UTM  را روی نقشه 1/2000 منطقه نیز جانمایی شود. در مورد بعدی مورد درخواست آب منطقه ای، می بایست حدود اربعه سند نیز روی نقشه درح شود.

فرمت نقشه UTM کارشناس رسمی ⚖
فرمت نقشه UTM کارشناس رسمی ⚖

جهت تهیه نقشه یو تی ام حدود اربعه سند، می بایست جانمایی پلاک ثبتی انجام شود. جانمایی پلاک ثبتی در واقع موقعیت قرار گیری سند در سیستم مختصات یو تی ام را نشان می دهد. پس از جانمایی سند در سیستم مختصات یو تی ام، موقعیت سند نسبت به نقشه UTM وضع موجود ملک نیز بررسی می شود.

دلیل درخواست آب منطقه ای جهت جانمایی سند و تهیه نقشه یو تی ام وضع موجود ملک، جهت تعیین و تثبییت حریم بستر کمی و کیفی رودخانه هاست. انجام عملیات اشاره شده وضعیت ملک را نسبت به نقشه های مصوب سازمان آب را نشان می دهد. از نقشه تهیه شده می توان جهت تعیین جاده دسترسی نیز استفاده کرد و با گذر های مجاور ملک مطابقت داد.

دلیل درخواست تهیه نقشه یو تی ام ممهور به مهر کارشناس رسمی از طرف آب منطقه ای نیز بدین دلیل است که کارشناس رسمی نقشه برداری دقیقا، نقشه وضع موجود ملک را تهیه می کند و دستکاری در نقشه انجام نمی شود. توجه داشته باشید که در صورت تخلف در امور کارشناسی توسط کارشناس رسمی، این کارشناسان می بایست پاسخگو مرجع صادر کننده پروانه کارشناسی رسمی باشند. از طرفی این نقشه به دلیل قانوی بودن می بایست با مهر کارشناس رسمی نقشه برداری باشد.

تهیه نقشه UTM ممهور به مهر کارشناس رسمی
تهیه نقشه UTM ممهور به مهر کارشناس رسمی

نقشه یو تی ام با مهر کارشناس رسمی امور ثبتی ⚖

نقشه یو تی ام با مهر کارشناس رسمی امور ثبتی در کلیه امور ثبتی املاک و اراضی مورد استفاده قرار می گیرد و در واقع مبنا کلیه امور ثبتی کارشناسان رسمی رشته امور ثبتی می باشد. به عنوان نمونه جهت حل اختلاف مرز بین دو قطعه زمین، کارشناس رسمی امور ثبتی در گام اول می بایست نقشه یو تی ام وضع موجود دو ملک را تهیه کند.

نقشه UTM با مهر کارشناس رسمی امور ثبتی ⚖
نقشه UTM با مهر کارشناس رسمی امور ثبتی ⚖

پس از تهیه نقشه UTM دو قطعه زمین، کارشناس رسمی امور ثبتی اسناد مالکیت دو ملک را روی نقشه UTM جانمایی می کند. پس از مطابقت سند، نقشه ثبتی و نقشه یو تی ام تهیه شده، مرز صحیح بین دو قطعه زمین روی زمین تثبیت و میخ کوبی می شود.

به طور کلی در کلیه اختلافات ملکی دیگر از جمله جانمایی پلاک ثبتی، اختلاف در دیوار مشترک، تامین دلیل و تهیه عکس هوایی می بایست در ابتدای امر، نقشه یو تی ام با مهر کارشناس رسمی امور ثبتی تهیه شود. کارشناس رسمی امور ثبتی با استفاده از گیرنده مولتی فرکانس متصل به سامانه شمیم، نقشه یو تی ام را تهیه می کند.

در زمان های گذشته به دلیل نبود سامانه های تعیین موقعیت و گیرنده های نقشه برداری، مشکلاتی برای نقشه برداری و تعیین حدود اربعه زمین ها شکل می گرفت. به عنوان نمونه در دهه 40 پس از تهیه و ترسیم نقشه تفکیکی یک پلاک ثبتی، پس از تخصیص پلاک های فرعی می بایست این قطعات روی زمین میخ کوبی می شد. در آن زمان به دلیل وسعت مناطق جهت پیاده سازی یکپارچه حد و مرز املاک خطا های نقشه برداری شکل می گرفت.

نقشه برداری توسط گیرنده شمیم
نقشه برداری توسط گیرنده شمیم

کاربرد نقشه یو تی ام در کارشناسی امور ثبتی ⚖

مشکلات نقشه برداری دهه های گذشته در صدور اسناد و پیاده سازی روی زمین، امروز نیز کارشناسان رسمی امور ثبتی را درگیر این امور کرده است. به دلیل مبنا بودن نقشه های ثبتی در صدور اسناد، کارشناسان رسمی می بایست نقشه های ثبتی را در سیستم مختصات یو تی ام  قرار داده و حد و مرز دقیق املاک را پیاده کنند.

با پیشرفت های تکنولوژی در زمینه تجهیزات نقشه برداری و نرم افزار های تخصصی، امور ثبتی و تهیه نقشه های ثبتی و نقشه های یو تی ام با دقت بسیار بالا انجام می شود. امروز با وجود سامانه های تعیین موقعیت از جمله سامانه شمیم، موقعیت برداشت املاک و اراضی با دقت بالا و به صورت یکپارچه تثبیت و برداشت می شود.

تهیه نقشه های یو تی ام به دلیل صلاحیت ثبتی و نقشه برداری کارشناسان امور ثبتی، توسط این کارشناسان انجام می شود. تهیه نقشه های یو تی ام توسط تجهیزات نقشه برداری طبق قواعد و اصول ثبتی تهیه می شود. اهمیت نقشه های یو تی ام در امور ثبتی منجر به صدور سند تک برگ کاداستر می شود. از جمله مهمترین ویژگی های نقشه UTM در سطح وسیع، امکان ثبت و پیاده سازی مختصات یو تی ام به صورت یکپارچه و با دقت بالاست. ثبت حدود اربعه املاک و پلاک های ثبتی به صورت یکپارچه و تثبیت مالکیت ها از جمله اهداف مهم کاداستر است که توسط کارشناسان رسمی امور ثبتی انجام می شود.

نقشه UTM با مهر کارشناس رسمی امور ثبتی و نقشه برداری در واقع نقش شناسه هندسی املاک را دارد. در صورتی که نقشه اشاره شده توسط کارشناس رسمی امور ثبتیی تهیه شود، جنبه حقوقی پیدا می کند. در این حالت می توان نقشه یو تی ام ممهور به مهر کارشناس رسمی امور ثبتی را شناسه هندسی و حقوقی املاک و اراضی نامید.

کارشناس رسمی تهيه نقشه يو تی ام

نقشه یو تی ام ارگان ها با مهر کارشناس رسمی ⚖

نقشه یو تی ام با مهر کارشناس رسمی طیف وسیعی از خدمات ثبتی در امور املاک و اراضی را شامل می شود. به صورت کلی جهت انجام هر گونه امور کارشناسی در رشته های امور ثبتی و نقشه برداری تهیه نقشه یو تی ام امری الزامی است.

تعدادی از نمونه نقشه یو تی ام به شرح ذیل است:

 • نقشه یو تی ام اداره ثبت
 • نقشه یو تی ام شهرداری
 • نقشه یو تی ام سازمان آب
 • نقشه یو تی ام راه و ترابری
 • نقشه یو تی ام آب منطقه ای
 • نقشه یو تی ام جهاد کشاورزی
 • نقشه یو تی ام منابع طبیعی
 • نقشه یو تی ام اداره امور مالیاتی
 • نقشه یو تی ام بنیاد مسکن
 • نقشه یو تی ام میراث فرهنگی
 • نقشه یو تی ام اداره اوقاف
 • نقشه یو تی ام سازمان آب

نقشه UTM با فرمت هایی مختلف ارگان های دولتی تهیه و ارائه می شود. مقصود از فرمت مقیاس و قالب ارائه نقشه یو تی ام است. به عنوان نمونه نقشه یو تی ام در مقیاس های مختلفی تهیه و روی نقشه های هوایی جانمایی می شود. نقشه یو تی ام مورد درخواست ارگان ها، جهت بررسی حدود اربعه و مساحی املاک است.

همچنین از جمله مهمترین کاربرد نقشه های یو تی ام مورد درخواست ارگان ها، جهت تعیین موقعیت و قرار گیری ملک در کاربری های مختلف است. به عنوان نمونه اداره امور مالیاتی، نیازمند بررسی مساحت و موقعیت قرار گیری املاک و اراضی جهت تعیین میزان مالیات و املاک و اراضی است.

در موادر دیگر شهرداری جهت ارائه جواز ساخت، نقشه UTM ملک و گذرهای مجاور را از مالک درخواست می کند.. مالک می بایست به کارشناسان رسمی نقشه برداری و امور ثبتی مراجعه کرده و پس از نقشه برداری، نقشه یو تی ام تهیه شده که، ممهور به مهر کارشناس رسیم است را دریافت و به شهرداری ارائه کند.

نقشه های یو تی ام به دلیل ثبت مشخصات هندسی املاک شامل مساحت، حدود اربعه، عرض گذر ها و املاک مجاور و همچنین ثبت مشخصات موقعیت جغرافیایی املاک و اراضی در امور ملکی، کابرد های فراوانی دارند. کارشناسان رسمی نقشه برداری و امور ثبتی می توانند با درخواست شهروندان و ارگان های دولتی نقشه یو تی ام را با فرمت مورد نظر تهیه کنند.

تهیه نقشه UTM برای ارگان های دولتی
تهیه نقشه UTM برای ارگان های دولتی

اعتبار حقوقی نقشه یو تی ام با مهر کارشناس ⚖

اعتبار حقوقی نقشه یو تی ام با مهر کارشناس رسمی همان طور که در متن مشخص است به دلیل مهر و امضا کارشناس رسمی نقشه برداری و امور ثبتی است. وقتی بحث اعتبار حقوقی به میان می آید نقش، نقشه یو تی ام با مهر کارشناس رسمی دادگستری نقشه برداری و امور ثبتی پر رنگ می شود.

اعتبار حقوقی نقشه UTM با مهر کارشناسی ⚖
اعتبار حقوقی نقشه UTM با مهر کارشناسی ⚖

 

معمولا جهت ارائه نقشه UTM به ارگان های دولتی، می بایست نقشه یو تی ام  را ارئه کنیم. علت این موضوع نیز به دلیل حقوقی بودن خدمات مورد نیاز پس از ارائه نقشه یو تی ام به ارگان دولتی است. به عنوان نمونه نقشه یو تی ام ممهور به مهر کارشناس رسمی یکی از اصلی ترین مدارک مورد نیاز جهت صدور سند است.

ارائه نقشه UTM برای صدور سند امری حقوقی و قانونی است که به اداره ثبت اسناد و املاک ارائه می شود. پس از بررسی نقشه یو تی ام در اداره ثبت و انجام امور اداری، سند تک برگ کاداستری صادر می شود. به دلیل رسمی و قانونی بودن سند تک برگ، نقشه کاداستری مبنای این سند می بایست توسط کارشناس رسمی تهیه شود. به عنوان مثال کارشناس رسمی به دلیل صلاحیت در تهیه نقشه یو تی ام و دارا بودن پروانه کارشناس رسمی ملزم است نقشه یو تی ام دقیق تهیه کند. ادارات ثبت نیز نیازمند نقشه دقیق و رسمی هستند، بدین دلیل نقشه یو تی ام این افراد مورد تایید ادارات ثبت است.

توجه داشته باشید که اگر نقشه UTM ارائه شده جهت درخواست سند خطای داشته باشد، این خطا ممکن است به صدور سند تک برگ نا دقیق ختم شود. این صدور سند اشتباه به دلیل نقص در نقشه یو تی ام، باعث تداخل در نقشه کاداستر می شود و این مشکل می تواند، موراد حقوقی را به دنبال داشته باشد. به دلیل موراد بالا شده، متوجه شدیم که اعتبار حقوقی نقشه یو تی ام با مهر کارشناس رسمی به چه دلیلی است. با  توجه به موارد اشاره شده، تمامی ارگان های دولتی، صرفا نقشه یو تی ام ممهور به مهر کارشناس رسمی دادگستری را پذیرش می کنند.

اعتبار حقوقی نقشه UTM با مهر کارشناسی ⚖
اعتبار حقوقی نقشه UTM با مهر کارشناسی ⚖

اعتبار فنی نقشه یو تی ام با مهر کارشناس ⚖

اعتبار فنی نقشه UTM با مهر کارشناس رسمی در دعاوی ملکی بسیار پر رنگ است. در دادگاه ها جهت اعلام رای توسط قضات محترم، لازم است که کارشناس رسمی امور ثبتی و نقشه برداری پرونده اختلاف ملکی را بررسی کنند. جهت بررسی پرونده اختلاف ملکی، به عنوان نمونه اختلاف در مرز دو پلاک ثبتی، می بایست نقشه یو تی ام تهیه شود. این نقشه به دلیل طرح دعوی در دادگاه کاملا جنبه حقوقی و رسمی دارد، و می بایست توسط کارشناس رسمی نقشه برداری تهیه و ترسیم شود.

در موارد دیگر، به عنوان نمونه جهت رعایت حریم راه، ارداه راه و شهرسازی از مالک زمین در مجاورت یک محور نقشه یو تی را درخواست می کند. درخواست اداره راه جهت بررسی راه دسترسی است و این بررسی مطابق نقشه های مصوب اداره راه می باشد. بدین جهت اداره راه می بایست بر مبنای نقشه یو تی ام حقوقی اعلام نظر کند.

به طور کلی هر وقت صحبت از اعتبار می شود، واژه های همچون رسمی و قانونی را به دنبال خواهد داشت. در مورد کارشناسان رسمی نقشه برداری و امور ثبتی، همان طور که از شرح فعالیت آنها مشخص است، اسناد و نقشه های را ارائه می کنند که رسمی و قانونی است. کارشناسان رسمی نقشه برداری و امور ثبتی به واسطه فعالیت آنها، در واقع مامور قانون هستند. از جمله رسالت های مهم کارشناسان رسمی فعال در این رشته ها، انجام امور کارشناسی بر مبنای عدالت است.

اعتبار فنی نقشه UTM با مهر کارشناسی ⚖
اعتبار فنی نقشه UTM با مهر کارشناسی ⚖

اعتبار هندسی نقشه یو تی ام با مهر کارشناس ⚖

اعتبار هندسی نقشه UTM با مهر کارشناس رسمی در واقع بیانگر دقت و صحت در تهیه نقشه UTM در راستای صلاحیت کارشناسی رسمی است. نقشه های یو تی ام در واقع یک سری اطلاعات هندسی از جمله طول حدود اربعه، مساحت و اطلاعات جغرافیایی را با خود به همراه دارند.

نقشه های یو تی ام می بایست با دقت و صحت بالا برداشت ( نقشه برداری) و ترسیم شوند.. به دلیل اهمیت بالای دقت و صحت در تهیه این نقشه ها، صلاحیت تهیه آنها برای ارگان های دولتی به دلیل اهمیت اعتبار هندسی در صلاحیت کارشناسان رسمی نقشه برداری و امور ثبتی قرار گرفته است.

همان طور که در مقاله اشاره شده، به دلیل رعایت امور هندسی و نقشه برداری در تهیه نقشه یو تی ام توسط کارشناس رسمی، صرفا این نقشه ها، مورد تایید و پذیرش ارگان های دولتی می باشد. به عنوان نمونه دقت و صحت در تهیه نقشه یو تی ام دقیق منجر به صدور اسناد تک برگ کاداستر می شود.

در امور اختلاف ملکی در دادگاه ها، عمدتا اختلاف بر سر مساحی و حدود اربعه املاک است. همان طور که می دانیم با توجه به افزایش قیمت املاک و اراضی دعوی بر سر املاک افزایش داشته. در دادگاهها جهت رفع اختلافات ثبتی بر سر املاک و اراضی، قضات جهت صدور رای نیازمند نظریه های کارشناسی بر مبنای نقشه های یو تی ام دقیق و صحیح می باشند. دقت در تهیه نقشه های یو تی ام منجر به اصلاح هندسی یا همان رفع اختلاف ملکی می شود.

اعتبار هندسی نقشه UTM با مهر کارشناسی ⚖
اعتبار هندسی نقشه UTM با مهر کارشناسی ⚖

نقشه یو تی ام املاک با مهر کارشناس رسمی ⚖

به عنوان نمونه یک شخص زمین محصوری را از یک مالک خریداری کرده است، این شخص جهت پس از تهیه نقشه یو تی ام، متوجه می شود که مساحت درج شده در مبایعه نامه با وضع موجود همخوانی ندارد و علیه فروشنده طرح دعوی می کند. در این مواقع کارشناس رسمی نقشه برداری و امور ثبتی به دلیل اعتبار قانونی و رسمی مامور تهیه نقشه یو تی ام می شود.

این کارشناسان ملزم هستند با بکار گیری تجهیزات نقشه برداری، نقشه یو تی ام صحیح و دقیق از حدود اربعه ملک تهیه کنند. دقت در تهیه نقشه و اعتبار هندسی نقشه ییو تی ام کارشناس رسمی، منجر به صدور رای و اصلاح هندسی مبایعه نامه می شود. در واقع مالک ملزم می شود، یا میزان مساحت درج شده را به خریدار تحویل دهد، یا به اندازه مساحت کسری زمین، پول آن را به خریدار عودت دهد.

به کلی اعتبار هندسی املاک و اراضی به وسیله نقشه برداری و تهیه نقشه یو تی ام توسط کارشناس رسمی ایجاد می شود. تهیه نقشه های ثبتی و یو تی ام دقیق، در نهایت منجر به تولید نقشه های کاداستر خواهد شد. اعتبار هندسی املاک و اراضی در واقع از اهداف کاداستر می باشد.

به معنای دقیق تر، قرار گیری املاک در موقعیت جغرافیایی مطابق با ابعاد سند یعنی ایجاد اعتبار هندسی برای املاک و اراضی. این وظیفه مهم به عهده کارشناسان رسمی و نقشه برداری فعال در حوزه ثبت اسناد و املاک است. با انجام عملیات دقیق و برداشت و پییاده سازی املاک مطابق با نقشه های ثبتی و کاداستر، اختلافات ملکی کاهش می یابد.

در انتها  توجه داشته باشید به دلیل با ارزش بودن املاک و اراضی، تهیه نقشه یو تی ام را می بایست به افراد دارای اعتبار قانونی بسپارید. این افراد به دلیل صلاحیت در انجام امور ملکی و ثبتی در واقع متر و معیار سنجش املاک شما هستند.

نقشه یو تی ام املاک با مهر کارشناس رسمی ⚖
نقشه یو تی ام املاک با مهر کارشناس رسمی ⚖
5/5 - (2 امتیاز)
فهرست