کارشناس رسمی نقشه برداری فيروزکوه

دسته بندی: کارشناس رسمی دادگستری
برچسب ها:

زمان مطالعه: 12 دقیقه
کارشناس رسمی نقشه برداری فیروزکوه

کارشناس رسمی نقشه برداری فیروزکوه ⚖ : کارشناسی است با صلاحیت رسمی در زمینه تهیه نقشه یو تی ام، جانمایی پلاک ثبتی سند، تهیه و تفسیر عکس هوایی از طرف مرجع صدور پروانه کارشناسی رسمی. استفاده از خدمات نقشه برداری کارشناس رسمی در زمینه املاک و اراضی فیروزکوه باعث طراحی و پیاده سازی هندسی در قطعات تفکیکی می شود. همچنین در صورت خرید املاک و اراضی می توان با تهیه نقشه و عکس هوایی و استعلام ثبتی از وضعیت حقوقی و هندسی زمین اطلاعات مستند و قانونی بدست آورد.

کارشناس رسمی نقشه برداری فیروزکوه ⚖

کارشناس رسمی نقشه برداری فیروزکوه ⚖ در امور کارشناسی همچون، پیاده سازی محدوده املاک و اراضی روی نقشه هوایی فیروزکوه و مشخص کردن حدود بر روی عکس ‌های هوایی فعالیت دارد. بدین منظور انجام می شود که وضعیت ملک که می تواند ساختمان، باغ، ویلا یا زمین زراعی باشد طبق سنوات گذشته در عکس های هوایی مشخص شود.

تهیه نقشه یو تی ام املاک و اراضی با مهر کارشناس رسمی امور ثبتی جهت تعیین مساحی املاک و اراضی و همچنین پیاده سازی موقعیت اسناد روی زمین باعث می شود که حدود اربعه با سند مطابقت داده شده. پس از تهیه نقشه جانمایی سند در فیروزکوه می توان موقعیت را روی عکس هوایی جانمای کرد.

کارشناس رسمی نقشه برداری فیروزکوه ⚖
کارشناس رسمی نقشه برداری فیروزکوه ⚖

 

کارشناس رسمی تفسیر عکس هوایی فیروزکوه

 به عنوان نمونه در یک زمین زراعی در فیروزکوه یا باغ می بایست وضعیت ملک در دهه های گذشته از جمله دهه 30 و 40 و 50 بررسی شود که وضعیت ملک به چه شکلی بوده. تطبیق وضعیت مساحی وضع موجود با سند رسمی یا بنچاق املاک و اراضی فیروزکوه بدین جهت انجام می شود که مشخص شود میزان مساحت درج شده در سند، مبایعه نامه یا بنچاق با مساحت وضع موجود ملک مطابقت دارد یا خیر.

کارشناس رسمی تفسیر عکس هوایی فیروزکوه
کارشناس رسمی تفسیر عکس هوایی فیروزکوه

جهت مطابقت ابتدا نقشه یو تی ام وضع موجود ملک در فیروزکوه تهیه می شود، پس از آن حدود اربعه تعریف شده در اسناد ترسیم می شود. پس از مطابقت نقشه یو تی ام مساحت و حدود اربعه وضع موجود ملک با اسناد در صورت اختلاف در دو فاکتور این موضوع به خریدار یا مالک اطلاع داده می شود.

به دلیل رسمی و قانونی بودن نقشه های کارشناس رسمی فیروزکوه می توان این اسناد را به دلیل قانونی بودن در مراجع قضایی نیز استفاده کرد. البته توصیه کارشناسان ما در گروه حدنگار این است که قبل از  معامله (خرید-فروش) اقدام به نقشه برداری از املاک خویش در فیروزکوه، توسط کارشناس رسمی کنید تا در صورت اختلاف در  مساحت ملک با اسناد یا وجود اختلافات ملکی دیگر ضرر های سرسام آور را متوجه خویش نکنید.

کارشناس رسمی نقشه برداری فیروزکوه
کارشناس رسمی نقشه برداری فیروزکوه

نقش کارشناس رسمی ثبتی در معاملات املاک

 در صورت استفاده از کارشناس رسمی در فیروزکوه کمک شایانی به حفظ سرمایه خویش و سلامت در معامله می کند. توجه داشته باشید در صورت معامله ملک بدون تهیه نقشه معتبر و رسمی و نظر کارشناسی و بروز اختلافات ملکی می بایست سالیان سال درگیر رفت و آمد در دادگاه ها جهت احقاق حقوق خویش باشید.

تعیین و تشریح وضعیت ثبتی املاک و اراضی فیروزکوه به دلیل  اطلاع از وضعیت ثبتی ملک توسط کارشناس رسمی نقشه برداری و امور ثبتی انجام می شود. اطلاع از وضعیت ثبتی ملک نیز  از امور مهم در زمینه املاک می باشد. تشریح وضعیت املاک شامل بررسی وضعیت ملی و مستثنیات بودن ملک طبق نظر کارشناسر رسمی نیز می باشد.

تهیه نقشه توپوگرافی رقومی در مقیاس های 1/200 و 1/500 توسط دوربین نقشه برداری به منظور تعیین و ترسیم وضعیت رقومی و ارتفاعی زمین و ترسیم آن کاربرد دارد. به عنوان نمونه در املاک واقع در زمین های شیب دار فیروزکوه،  نیاز به تهیه نقشه توپوگرافی جهت انجام عملیات تسطیح داریم. همچنین برای ارائه نقشه یو تی ام به شهرداری جهت دستور نقشه برداشت توپوگرافی معابر اطراف ملک و داخل ملک جهت مشخص کردن بر و کف الزامی می باشد.

کارشناس رسمی نقشه برداری فیروزکوه
کارشناس رسمی نقشه برداری فیروزکوه

مشاوره کارشناس رسمی جهت خرید ملک در فیروزکوه

توصیه اکید ما به افرادی که می خواهند در زمینه املاک و اراضی فیروزکوه سرمایه گذاری کنند این است که، قبل از معامله املاک و اراضی با کارشناس رسمی نقشه برداری فیروزکوه در تماس باشید و با اخد مشاوره و نقشه برداری و بررسی ملک مورد نظر، معامله ای سالم و به دور از استرس داشته باشید.

به عنوان مثال یک زمین محصور را می خواهید خریداری کنید و ملک یا دارای سند رسمی است یا به صورت قولنامه ای. کارشناس رسمی در ابتدای امر مدارک مالکیت را بررسی می کند، در گام بعدی پس از تهیه نقشه یو تی ام از زمین تعرفه شده، مساحت وضع موجود را به مدارک مالکیت مطابقت می دهد.

پس از بررسی های ذکر شده در صورتی که مشکلی در ملک مورد نظر از لحاظ مالکیت، تداخل پلاک، مشکل اراضی ملی و منابع طبیعی، تجاوز به حریم معابر و … نباشد، کارشناس نظر مثبت خویش را به شما اعلام میکند. پس از تایید نهایی کارشناس رسمی مدارک و نقشه های مستند تهیه شده را در اختیار مالک قرار می دهد.

کارشناس رسمی نقشه برداری فیروزکوه
کارشناس رسمی نقشه برداری فیروزکوه

اعتبار نقشه و مستندات کارشناس رسمی فیروزکوه

توجه داشته باشید که مدارک و مستندات ارائه شده توسط کارشناس به دلیل رسمی بودن کاملا مستند و قانونی است و قابل استناد در محاکم قضایی. علت اعتبار مستندات و نقشه های کارشناس رسمی بدین علت است که کارشناس در صورت نقص در امور کارشناسی می بایست جوابگوی مرجع صادر کننده پروانه کارشناسی خویش باشد.

کارشناس در صورتی که در امور کارشناسی خویش خطایی مرتکب شود دچار خطای انتظامی شده و از طرف مرجع صادر کننده پروانده کارشناسی که کانون کارشناسان رسمی یا مرکز وکلا و کارشناسان رسمی قوه قضائیه می باشد مورد بازخواست قرار می گیرد. با توجه به توضیحات ذکر شده کارشناس رسمی دادگستری در واقع مامور قانون و نماینده دادگستری و قوه قضاییه است.

به دلیل افزایش قیمت املاک و اراضی فیروزکوه و تقاضا برای آنها، متاسفانه میزان دعاوی حقوقی بر سر اختلاف در املاک و اراضی نیز بالا رفته. امروزه قضات دادگستری جهت صدور رای و احکام راجع به پرونده های اختلاف ملکی نیازمند نظریه کارشناس رسمی نقشه برداری و امور ثبتی می باشند. به دلایل ذکر شده و اهمیت نقش کارشناس رسمی در صورتی که نیاز به طرح دعاوی راجع به املاک را داشته باشید می بایست به دادسرا مراجعه کنید.

کارشناس رسمی نقشه برداری فیروزکوه
کارشناس رسمی نقشه برداری فیروزکوه

نقشه یو تی ام کارشناس رسمی در فیروزکوه

در صورتی که در حوزه املاک و مستغلات فیروزکوه فعالیت دارید حتما با کارشناس رسمی نقشه برداری مواجه شده اید. کارشناس رسمی نقشه برداری ارتباط مستقیم با  املاک و اراضی فیروزکوه و امور کارشناسی مربوط به این املاک دارد.

به عنوان مثال شما ملکی را در برنامه خرید خویش در نظر گرفته اید و به دلیل شکل هندسی نامنظم ملک نمی توانید مساحت مورد معامله را تشخیص دهید. در این زمان کارشناس رسمی نقشه برداری با تهیه نقشه یو تی ام از ملک می تواند علاوه بر ارائه نقشه یو تی ام و مشخص کردن میزان مساحت، وضعیت حدود اربعه و مساحت را نسبت به اسناد مالکیت نیز اعلام کند.

حتی در صورتی که شخص مالک زمین باشد و بخواهد ملک را بفروشد نیز نیازمند تهیه نقشه یو تی ام از مساحت و حدود اربعه ملک خویش را دارد. علت این موضوع هم این است که اکثرا در ملک های ورثه ای وارثین اطلاعی از مساحت و حدود اربعه ملک ندارند.

نقشه یو تی ام کارشناس رسمی در فیروزکوه
نقشه یو تی ام کارشناس رسمی در فیروزکوه

نقشه یو تی ام کارشناس رسمی حریم بستر

در برخی مواقع شما می خواهید یک ویلا خریداری کنید در مجاورت رودخانه، قبل از تشریح این موضع عرض کنم که این موضوع در لواسان و دماوند شایع است. در این مواقع می بایست میزان حریم بستر کمی و کیفی رودخانه مشخص شود تا مساحت بیشتر از واقعیت و مالکیت به شما فروخته نشود.

در گام بعدی می بایست قسمت دیگر ملک  که به سمت کوه یا تپه ختم می شود را نیز بررسی کرد. شاید برای شمال سوال باشد که چه نیازی به بررسی حدی به کوه است. علت بررسی حدود اربعه به سمت کوه یا تپه این موضوع است که پس از تهیه نقشه یو تی ام از وضع موجود و مطابقت با نقشه های منابع طبیعی در صورتی که ملک با مرز اراضی ملی تداخل داشته باشد نیز این موضوع توسط کارشناس رسمی نقشه برداری مشخص می شود.

مشخص گردید که املاک و اراضی به ویژه باغات و ویلاها به دلیل قرار گیری در طبیعت و مجاورت رودخانه با کوه و رودخانه ها نیازمند بررسی بیشتر توسط کارشناس رسمی نقشه برداری و امور ثبتی می باشند. در این مواقع با بررسی دقیق تر می توان حدود اربعه به املاک مجاور و گذر های را نیز بررسی کرد.

کارشناس رسمی نقشه برداری فیروزکوه
کارشناس رسمی نقشه برداری فیروزکوه

تفکیک و میخ کوبی زمین در فیروزکوه

در موارد دیگر که نیازمند کارشناس رسمی نقشه برداری هستیم می توان  به نقشه برداری جهت پیاده سازی یک نقشه روی زمین اشاره کرد. در مواردی نقشه یو تی ام زمین طراحی شده یا زمین برای ساخت ساختمان در نظر گرفته شده و کارشناس رسمی می باست نقشه یو تی ام را روی زمین میخ کوبی یا اصطلاحا تثبیت عرصه کند.

کارشناس رسمی تفکیک و میخ کوبی زمین در فیروزکوه
کارشناس رسمی تفکیک و میخ کوبی زمین در فیروزکوه

 

در این موراد کارشناس رسمی توسط تجهیزات نقشه برداری از جمله گیرنده مولتی فرکانس شمیم و  دوربین نقشه برداری  طرح را روی زمین پیاده سازی و میخ کوبی می کند. علت اهمیت استفاده از کارشناس رسمی نقشه برداری و امور ثبتی این موضوع است که با توجه به هزیته ساخت بالای ساختمان، مالک از جای دقیق میخ کوبی به واسطه دریافت نقشه یو  تی ام با مهر کارشناس رسمی اطمینان حاصل می کند و با خیال راحت ساختمان یا دیوار چینی را اجرا می کند.

اهمیت موضوع میخ کوبی زمین توسط کارشناس رسمی جدای از جلوگیری از تخریب دیوار به خاطر خطای نقشه برداری، جلوگیری از تجاور به حدود اربعه املاک مجاور است که به واسطه خطای نقشه برداری افراد فاقد صلاحیت بو جود می آید. در صورت تجاوز به حدود اربعه زمین های مجاور و ساخت سازه یا احداث دیوار ممکن است که شکایت حقوقی از طرف مالک همسایه بر علیه مالک تنظیم شود. این امر مشکلات و ضرر های زیادی به دنبال خواهد داشت.

توجه داشته باشید که هزینه مشاوره و نقشه برداری املاک واراضی شما توسط کارشناس رسمی نقشه برداری و امور ثبتی بسیار ناچیز تر از خسارت ناشی از خطاهای نقشه برداری است که توسط افراد فاقد صلاحیت به مالکین تحمیل می شود. گاها این افراد با هزینه نصف یک کارشناس رسمی اقدام به نقشه برداری املاک می کنند، به دلیل نداشتن پروانه کارشناسی و این موضوع که مسئولت قانونی متوجه است افراد نیست با تعرفه ناچیز به کار گرفته می شوند.

کارشناس رسمی تفکیک و میخ کوبی زمین در فیروزکوه
کارشناس رسمی تفکیک و میخ کوبی زمین در فیروزکوه

نقش کارشناس رسمی در امور ثبتی فیروزکوه

جهت مراجه به کارشناس رسمی نقشه برداری و امرو ثبتی در فیروزکوه می بایست چک لیستی از موراد مورد نیاز که کارشناس باید تهیه کند را تهیه کنیم. به عنوان نمونه شما نیازمند نقشه یو تی ام وضع موجود ملک به همراه برداشت معابر اطراف ملک هستید جهت ارائه به شهرداری فیروزکوه برای دستور نقشه.

 در این موارد در صورت نیاز به تهیه مدل رقومی ملک و معابر یا همان نقشه توپوگرافی می بایست موضوع را به کارشناس رسمی اطلاع دهید. در موارد دیگر پس از تهیه نقشه یو تی ام از ملک می بایست به کارشناس اعلام کنید که نیاز به مساحی حدود اربعه املاک مجاور را دارید یا خیر. موارد اشاره شده هر کدام به میزان تعرفه کارشناس رسمی خواهد افزود. پس باید قبل از بکار گیری یا مراجه به کارشناس موارد را اعلام کنید.

در نمونه دیگر مالک یک باغ یا ویلا در فیروزکوه با کارشناس رسمی نقشه برداری تماس حاصل می کند جهت تهیه نقشه یو تی ام. در این شرایط می بایست میزان شیب زمین، تعداد گوشه ها، وضع پوشش گیاهی ملک و موارد دیگر را به کارشناس اعلام کند تا حقوق کارشناس ضایع نشود.

البته توجه داشته باشید که کارشناس های خبره و با تجربه نقشه برداری و امور ثبتی در مقام مشاور نیز ظاهر می شوند و جهت نقشه برداری در امور ملکی مشاوره های به مالکین نیز ارائه می کنند که قبول مشاوره ها در انتها نیاز به تایید مالک دارد.

نقش کارشناس رسمی در امور ثبتی فیروزکوه
نقش کارشناس رسمی در امور ثبتی فیروزکوه

پیاده سازی حدود اربعه سند روی زمین در فیروزکوه

در موارد دیگر که به صورت تجربی در نقشه برداری املاک مجاور مشاهده می شود این موضوع است که مالکین حد و مرز دقیق زمین خویش را با زمین های مجاور تشخیص نمی دهند. این مورد در املاک قدیم که به صورت حدی به حدی است مشاهده می شود. در این مواقع در صورتی که نیاز باشد پلاک ثبتی در نقشه درج شود کارشناس رسمی نظر خویش را نسبت به حد و مرز دقیق در تهیه نقشه یو تی اعمال می کند.

در نقشه های یو تی ام فیروزکوه که با اعلام نظر مالک نقشه برداری می شود، در نقشه درج خواهد شد حدود اربعه بنا بر تعرفه مالک است. در این موراد مسئولیت نقشه و حدود اربعه به عهده مالک است. توجه داشته باشید که در صورت تهیه نقشه یو تی ام مطابق سند و حدود اربعه درج شده در نقشه، این نقشه دارای بار حقوقی و فنی برای کارشناس است و از درجه اعتبار بالاتری برخوردار است.

پیاده سازی حدود اربعه سند روی زمین در فیروزکوه
پیاده سازی حدود اربعه سند روی زمین در فیروزکوه

کارشناس جانمایی پلاک ثبتی سند در فیروزکوه

قبل از مراجعه به مهندس نقشه برداری و کارشناس در امور ثبتی می بایست یک نسخه از مدارک مالکیت را در اختیار کارشناس رسمی قرار دهید. کارشناس پس از تهیه نقشه یو تی ام و مطابقت با اسناد در صورت اختلافی مشاهده کند در نقشه درج و به مالک اعلام نتیجه می کند. نقشه های یو تی ام فیروزکوه در مقیاس های مختلف را کارشناس رسمی نقشه برداری به درخواست مالک تهیه می کند. در مواردی نیاز است که نقشه یو تی ام وضع موجود روی نقشه 1/2000 منطقه جانمایی شود که این مورد را مالک بنا بر نیاز خویش باید به کارشناس اعلام کند.

کارشناس جانمایی پلاک ثبتی سند در فیروزکوه
کارشناس جانمایی پلاک ثبتی سند در فیروزکوه

 

در موارد دیگر نیاز است که نقشه یو تی ام تهیه شده روی نقشه یا عکس هوایی دهه های گذسته جانمایی شود که این مورد نیز باید به کارشناس اعلام شود. در صورت نیاز به جانمایی روی نقشه های اعلام شده و ممهور شدن به مهر کارشناس رسمی نقشه های شما از اعتبار رسمی و قانونی برخوردار خواهند شد.

تهیه نقشه یو تی ام و جانمایی پلاک ثبتی حتی برای املاک دارای سند نیز در برخی موراد مورد نیاز است. این مورد در املاک قدیمی صدق می کند زیرا حدی به حدی می باشند و نقشه برداری این املاک در زمان های گذشته با ابزار ابتدایی شکل گرفته و خطا هایی در آن ها مشاهده می شود.

گاها مشاهده می شود پس از تخریب یک ملک قدیمی جهت باز سازی و نقشه برداری مجدد، مشاهده می شود که فرضا بر ملک در سند 20 متر است و در وضع موجود 40/20 متر شده است. در این مواقع نیازمند تهیه نقشه کادر یا بلوکی هستیم. با تهیه نقشه کادر مشخص می شود که آیا این 40 سانتی متر از املاک مجاور راها سازی شده یا مساحی اولیه خطا داشته.

کارشناس رسمی نقشه برداری فیروزکوه
کارشناس رسمی نقشه برداری فیروزکوه

نقشه یو تی ام ارگان های دولتی فیروزکوه

خروجی کار کارشناس یا نقشه بردار رسمی فیروزکوه در انتها پس از تهیه دیتا های مورد نیاز توسط نقشه برداری و بررسی حقوقی و ثبتی مدارک ارائه شده، یک نقشه در سیستم مختصات یو تی ام بر مبنای سامانه شمیم است.

 نقشه یو تی ام ارائه شده توسط نقشه بردار رسمی دارای مساحت، حدود اربعه، برداشت املاک مجاور،معابر به همراه جانمایی روی نقشه 2000/ 1 و کادر استاندارد است. نقشه یو تی ام می بایست بر مبنای فرمت مورد درخواست ارگان های دولتی در فیروزکوه تهیه شود.

 به عنوان نمونه فرمت تهیه نقشه یو تی برای سازمان آب، شهرداری، راه و شهرسازی فیروزکوه با یکدیگر متفاوت ست. در نقشه یو تی ام فیروزکوه می بایست وضعیت دیوار ها به هر شکلی که هست، یا مشترک یا انحصاری با المان مشخص روی نقشه تثبیت شود. ابعاد حدود اربعه، مساحت و عرض معابر باید مشخص شود. در صورت نیاز به برداشت ارتفاعی خطوط تراز(کنتور) روی نقشه مشخص گردد.

کارشناس رسمی امور ثبتی در فیروزکوه
کارشناس رسمی امور ثبتی در فیروزکوه

کارشناس رسمی نقشه یو تی ام 1/2000 فیروزکوه

 در صورت نیاز به جانمایی روی نقشه 1/2000 فیروزکوه می بایست شماره اندکس نقشه در توضیحات درج گردد. این موضوع راجع به جانمایی روی عکس های هوایی نیز صدق می کند که می بایست اطلاعات عکس مورد استفاده درج شود. همچنین مقیاس برداشت(نقشه برداری) در توضیحات نقشه درج گردد.

امور کارشناسی کارشناس رسمی نقشه برداری در فیروزکوه جهت تهیه نقشه ها در دو مرحله انجام می شود، مرحله اول عملیات زمین و مرحله دوم عملیات کارتوگرافی. رعایت استاندارد های لازم در دو مرحله مکمل یکدیگر است جهت تهیه یک نقشه معتبر و کارشناسی شده. توجه داشته باشید آشنایی با سیستم های مختصات و گیرنده های ماهواره ای جهت برداشت دیتا، و تهیه مختصات دقیق محلی گوشه های ملک توسط دوربین نقشه برداری از اهمیت ویژه برخوردار است.

در مرحله آخر عملیات کارتوگرافی و ترسیم طبق استاندارد های مورد نیاز ارگان سفارش دهنده نقشه. نقشه یو تی ام در انواع مختلف برای امور مختلف صرفا برداشت چند مختصات و چند خط نیست. در انتها نقشه تهیه شده ممهور به مهر کارشناس رسمی می شود. توجه داشته باشید نقشه تهیه شده توسط کارشناس به دلیل رسمی بودن قانونی شناخته می شود.

کارشناس رسمی نقشه یو تی ام 1/2000 فیروزکوه
کارشناس رسمی نقشه یو تی ام 1/2000 فیروزکوه
5/5 - (1 امتیاز)
فهرست