کارشناس رسمی جانمايی پلاک ثبتی

دسته بندی: کارشناس رسمی دادگستری
برچسب ها:

زمان مطالعه: 29 دقیقه
کارشناس رسمی جانمایی پلاک ثبتی

راهنمای مطالعه

کارشناس رسمی جانمايی پلاک ثبتی ⚖: فردی متخصص و دارای صلاحیت جهت تعیین موقعیت ملک طبق سند است. کارشناس رسمی امور ثبتی و نقشه برداری به واسطه پروانه کارشناسی رسمی دادگستری و تخصص در زمینه امور ثبتی، طبق صلاحیت های رشته امور ثبتی می تواند جانمایی پلاک ثبتی را طی یک پروسه حقوقی و هندسی انجام دهد.

کارشناس رسمی جانمايی پلاک ثبتی ⚖

کارشناس رسمی جانمايی ⚖ فردی است که پروانه فعالیت کارشناس رسمی را از کانون کارشناسان رسمی دادگستری یا مرکز وکلا و کارشناسان رسمی قوه قضائیه اخذ کرده است. کارشناس رسمی جانمایی پلاک ثبتی که در رشته نقشه برداری و امور ثبتی فعالیت دارد، با توجه به داشتن صلاحیت کارشناسی رسمی جانمایی پلاک ثبتی یا جانمایی سند های که مکان نامعلوم دارند می تواند در این زمینه تخصصی فعالیت داشته باشد.

کارشناس رسمی جانمایی پلاک ثبتی در تهران ⚖
کارشناس رسمی جانمایی پلاک ثبتی در تهران ⚖

 

در مقالات دیگر وظایف کارشناس رسمی در امور ثبتی و نقشه برداری را به صورت کامل بررسی کردیم. در اینجا یک اشاره کوچک به واژه کارشناس می نماییم. کارشناس به فردی گفته می شود که خبره کار در امور تخصصی و فنی است. نظر کارشناس رسمی جهن صدور رای در پرونده های ثبتی از اهمیت ویژه برخوردار است.

در اینجا مقصود از پرونده ثبتی، انجام امور تخصصی مربوط به جانمایی پلاک ثبتی است. جانمایی پلاک ثبتی از دو واژه، جانمایی و پلاک ثبتی تشکیل شده است که در ادامه به تشریح جانمایی پلاک ثبتی می پردازیم. جانمایی پلاک ثبتی حاصل مجموعه ای از عملیات مهندسی(نقشه برداری ثبتی) و حقوقی (بررسی نقشه ثبتی) می باشد.

انجام امور تخصصی مربوط به جانمایی پلاک ثبتی در تهران
انجام امور تخصصی مربوط به جانمایی پلاک ثبتی در تهران

کارشناس رسمی جانمايی سند ⚖

عملیات نقشه برداری جهت جانمایی پلاک ثبتی توسط کارشناس رسمی جانمایی سند در دو قسمت خلاصه می شود. قسمت اول تهیه نقشه یو تی ام وضع موجود مکان مورد نظر جهت جانمایی پلاک ثبتی است. قسمت دوم عملیات کارتوگرافی(امور مهندسی دفتری) جهت ترسیم و جانمایی است. عملیات دفتری شامل تهیه و تفسیر عکس هوایی، ژئورفرنس نقشه های ثبتی و در انتها مطابقت نقشه ثبتی، عکس هوایی و نقشه یو تی ام وضع موجود جهت حصول نقشه ای تحت عنوان جانمایی پلاک ثبتی است.

به صورت کلی جانمایی پلاک ثبتی یعنی این که کارشناس رسمی امور ثبتی و نقشه برداری نقشه یو تی ام سند را که در زمان اولیه تفکیک ترسیم شده را به صورت یو تی ام روی نقشه های 1/2000 و عکس هوایی ترسیم کند، سپس موقعیت را روی زمین میخ کوبی یا تثبیت عرصه کند.

جانمایی پلاک ثبتی به صورت عمده برای مالکینی انجام می شود که سند های در دست دارند که از مکان ملک آگاهی ندارند. با توجه به حدی به حدی بودن سند های دفترچه ای قدیمی، به ویژه سند های موسوم به سند شاهنشاهی، مالک نمی تواند جای زمین یا ملک را طبق سند تشخیص بدهد. انجام امور جانمایی پلاک ثبتی امری تخصصی و فنی است که صرفا توسط کارشناس رسمی امور ثبتی و نقشه برداری قابل انجام است. توسط نقشه جانمایی پلاک ثبتی مکان ملک یا آدرس آن دقیقا مشخص شده و کارشناس رسمی موقعیت سند را روی زمین میخ کوبی می کند.

کارشناس رسمی جانمايی سند ⚖
کارشناس رسمی جانمايی سند ⚖

جانمایی پلاک ثبتی چیست؟

جهت پاسخ به پرسش جانمایی پلاک ثبتی چیست، در ادامه مطلب با ما همراه باشید. به صورت خلاصه جانمایی پلاک ثبتی؛ ترسیم حدود اربعه سند در سیستم مختصات یو تی ام، مطابق با نقشه ثبتی مستند و نقشه کاداستر، همچنین، جانمایی روی نقشه 1/2000 منطقه، ممهور به مهر کارشناس رسمی دادگستری در رشته امور ثبتی است.

جانمایی پلاک ثبتی در واقع سندی رسمی است دال بر شناسنامه هندسی ملک جهت پیاده سازی یا میخ کوبی روی زمین. با استفاده از نقشه جانمایی پلاک ثبتی که ممهور به مهر کارشناس رسمی دادگستری باشد، میتوان حدود اربعه سند را روی زمین میخ کوبی کرد و با استفاده از این نقشه، سند دفترچه ای را به سند تک برگ تبدیل نمود.

جهت تهیه نقشه جانمایی پلاک ثبتی املاک و اراضی مربوط به سند های قدیمی که تحت نام سند های با مکان گم شده شهرت دارند، می توانید با تیم کارشناسی حد نگار تماس حاصل فرمایید جهت انجام امور کارشناسی جانمایی پلاک ثبتی اسناد مالکین محترم در استان تهران.

کارشناس رسمی جانمایی پلاک ثبتی
جانمایی پلاک ثبتی در واقع سندی رسمی است

کارشناس رسمی جانمايی سند گروه حد نگار

پس از ارتباط با کارشناسان رسمی نقشه برداری و امور ثبتی حد نگار، می توانید مشاوره رایگان ثبتی جهت انجام امور مربوط به جانمایی پلاک ثبتی راجع به سند های قدیمی خویش دریافت نمایید. در صورت تایید مالکین محترم پس از اخد مشاوره ثبتی می توانند تصویر صفحات سند را برای کارشناسان ثبتی حدنگار ارسال نمایند جهت بررسی تهیه نقشه جانمایی پلاک ثبتی.

کارشناسان حد نگار پس از بررسی سند و نقشه های ثبتی، در صورتی که سوابق ثبتی مستند از پلاک ثبتی اصلی و فرعی ملک مورد تعرفه موجود باشد، مراتب را جهت انجام امور جانمایی پلاک ثبتی به اطلاع مالک یا نماینده ایشان می رسانند. مراحل بعدی انجام جانمایی اعلام تعرفه جانمایی پلاک ثبتی و زمان مورد نیاز به مالک است.

پس از تایید مالک محترم و واریز بیعانه جهت انجام جانمایی پلاک ثبتی، عملیات مهندسی( نقشه برداری) و حقوقی (ثبتی) مربوط به ملک مورد تعرفه از طرف گروه کارشناسان حد نگار آغاز می شود. توجه داشته باشید که کارشناسان رسمی حد نگار تاثیری در جانمایی پلاک ثبتی و تعیین آدرس و مکان ملک ندارند.

جانمایی پلاک ثبتی بر مبنای نقشه های ثبتی قدیمی( زمان اولیه تفکیک ) و نقشه کاداستر می باشد. همچنین قرار گیری وقعیت ملک در اراضی ملی، معابر یا تصرف زمین مسئولیتی حقوقی را متوجه گروه کارشناسان رسمی حد نگار نمی کند.

کارشناس رسمی جانمايی سند گروه حد نگار
کارشناس رسمی جانمايی سند گروه حد نگار

کارشناس رسمی جانمايی سند در تهران

جانمایی پلاک ثبتی در شهر تهران و کلیه شهرها و مناطق استان تهران توسط کارشناسان رسمی امور ثبتی و نقشه برداری حد نگار پذیرفته می شود. گروه کارشناسان رسمی حد نگار با سابقه طولانی در زمینه نقشه برداری پلاک های ثبتی در تهران و تهیه نقشه های ثبتی مستند و معتبر آماده ارائه خدمات امور ثبتی و جانمایی پلاک ثبتی در تهران می باشد.

گروه کارشناسان حد نگار سابقه جانمایی و انجام امور ثبتی روی پلاک های ثبتی در کلیه مناطق تهران را دارد. عمده پلاک های ثبتی که بیشترین جانمایی پلاک ثبتی در این مناطق توسط تیم کارشناسی حد نگار انجام شده به شرح ذیل است:

 • جانمایی پلاک ثبتی اصلی 67 ولنجک
 • جانمایی پلاک ثبتی اصلی 78 لواسان
 • جانمایی پلاک ثبتی اصلی 79 کمرد لواسان
 • جانمایی پلاک ثبتی اصلی 79 سوهانک
 • جانمایی پلاک ثبتی اصلی 73 مزرعه طلا در
 • جانمایی پلاک ثبتی اصلی 92 خاک سفید
 • جانمایی پلاک ثبتی اصلی 118 پونک
 • جانمایی پلاک ثبتی اصلی 126 باغ فیض
 • جانمایی پلاک ثبتی اصلی 116 فرحزاد باغ فیض
 • جانمایی پلاک ثبتی اصلی 8 جماران
 • جانمایی پلاک ثبتی اصلی 7 حصارک
 • جانمایی پلاک ثبتی اصلی 121 مراد آباد
 • جانمایی پلاک ثبتی اصلی 80 ازگل
 • جانمایی پلاک ثبتی اصلی 124 کاظم آباد
 • جانمایی پلاک ثبتی اصلی 2395 طرشت

توجه داشته باشید که پلاک های ثبتی اصلی برخی مناطق تهران که در مقاله درج شده تنها بخشی از فعالیت گروه کارشناسی ما روی پلاک های ثبتی اشاره شده است. به این ترتیب کلیه مناطق تهران و حومه که تهران بزرگ نا امیده می شد، برای هر منطقه یک پلاک ثبتی در نظر گرفته شده. هر پلاک ثبتی در قالب نقشه های ثبتی و ننقشه کادستر تحدود حدود شده.

کارشناس رسمی جانمايی سند در تهران
کارشناس رسمی جانمايی سند در تهران

کارشناس رسمی جانمايی پلاک ثبتی و آدرس

جهت تعیین آدرس سند طی پروسه جانمایی پلاک ثبتی در تهران، علاوه بر پلاک ثبتی اصلی، نیازمند پلاک ثبتی فرعی می باشیم که محدوده تفکیکی و حدود اربعه به قطعات تفکیکی را روی آن تثبیت عرصه کنیم. همان گونه که گفته شد هر سند شامل پلاک ثبتی اصلی، فرعی، شماره قطعه تفکیکی یا مفروزی می باشد.

شماره پلاک فرعی از اصلس در هر پلاک ثبتی انحصاری است. به عنوان مثال در یک پلاک ثبتی اصلی دو پلاک یا نمره فرعی مشابه درج نمی شود. ترتیب صادر شدن پلاک های فرعی به نوبت یا صف صدور پلاک قرار می گیرد. ترتیب اولویت نمره یا پلاک های فرعی با رقم کمتر به نوبت اقدام بستگی دارد.

به دلیل موارد اشاره شده به فرض داشتن شماره پلاک فرعی یک ملک، نمیتوان حدس زد که پلاک فرعی ملک مجاور رقم بعدی است. این ترتیب به روال صدور اسناد بستگی دارد. با توجه به موراد اشاره شده، میتوان نتیجه گرفت که جانمایی پلاک ثبتی در تهران، یک پروسه حقوقی و زمان بر است.

کارشناس رسمی جانمایی پلاک ثبتی در تهران می بایست در امور نقشه برداری و امور ثبتی تخصص و مهارت داشته یاشد. همچنین دسترسی به نقشه های ثبتی مستند جهت جانمایی پلاک های ثبتی در تهران از اهمیت ویژه برخوردار است.

مورد دوم که در جانمایی پلاک ثبتی در تهران اهمیت دارد، نقشه برداری و تهیه نقشه یو تی ام وضع موجود حد و مرز نقشه ثبتی روی زمین و حدود اربعه ملک است. در انتها جانمایی پلاک ثبتی مستند و ممهور به مهر کارشناس رسمی امور ثبتی ارائه می شود.

کارشناس رسمی جانمايی پلاک ثبتی و آدرس
کارشناس رسمی جانمايی پلاک ثبتی و آدرس

کارشناس رسمی جانمايی برای تعیین موقعیت پلاک

جانمایی پلاک ثبتی برای تعیین موقعیت دقیق ملک در مواردی کاربرد دارد که مالک سند دفتترچه ای قدیمی یا بنچاق در دست دارد که از موقعیت دقیق ملک آگاه نیست، یا به بیان ساده تر، مالک آدرس ملک خویش که سند ان را در دست دارد نمی داند.

اسناد قدیمی به صورت حدی به حدی هستند و آدرس ملک در این سند ها درج نمی شود. در این گونه اسناد صرفا پلاک ثبتی اصلی و فرعی و شماره قطعه درج می شود. با این اطلاعات مالکین نمی توانند تعیین موقعیت دقیق ملک را انجام دهند. انجام این گونه امور تخصصی که در بین عوام جامعه جانمایی سند نام دارد، امری تخصصی و فنی است که در صلاحیت کارشناسان رسمی امور ثبتی و نقشه برداری است.

در اکثر مواقع جهت جانمایی پلاک ثبتی برای تعیین موقعیت دقیق ملک، مالکین به وکلا مراجعه می کنند. توجه داشته باشید که انجام جانمایی سند به عنوان یک کار تخصصی، صرفا توسط کارشناس رسمی دادگستری در رشته امور ثبتی و نقشه برداری قابل انجام است.

توجه داشته باشید که تعداد کثیری از پرونده های جانمایی پلاک ثبتی گروه کارشناسان رسمی و نقشه بردار حد نگار از طرف وکلا به این تیم کارشناسی ارجاع و انجام می شود. انجام این کار از طرف وکلا بار هزینه بیشتری برای مالکین دارد. این موضوع بدین علت است که وکلا مبلغ بسیار بالاتری از کارشناسان رسمی از مالکین دریافت می کنند.

کارشناس رسمی جانمايی برای تعیین موقعیت پلاک
کارشناس رسمی جانمايی برای تعیین موقعیت پلاک

برای جانمایی پلاک ثبتی کجا مراجعه کنیم

در موارد دیگر مشاهده شده که مالکین جهت جانمایی پلاک ثبتی برای تعیین موقعیت دقیق ملک، به ادارات ثبت اسناد و املاک مراجعه می کنند. توجه داشته باشید که انجام جانمایی پلاک ثبتی یا جانمایی و تعیین مکان سند از وظایف ادارات ثبت اسناد و املاک نیست. انجام مور تخصصی از این دست به کارشناسان رسمی برونسپاری می شود.

انجام امور مربوط به جانمایی پلاک ثبتی امری تخصصی و فنی است. خروجی جانمایی پلاک ثبتی یک نقشه یو تی ام می باشد که مکان دقیق مک در آن نقشه تثبیت شده است. روش جانمایی پلاک ثبتی شامل مراحل و پروسه پیچده است. جهت تهیه نقشه UTM جانمایی پلاک ثبتی کارشناس رسمی باید به نقشه های ثبتی دسترسی داشته باشد.

در برخی مواقع جهت تهیه نقشه جانمایی سند کارشناس رسمی نقشه برداری می بایست عکس های هوایی دهه های گذشته را جهت تعیین حدود و مرز های پلاک ثبتی تهیه و تفسیر کند. کارشناس جانمایی پلاک ثبتی پس از تهیه نقشه 1/2000 و عکس هوایی، می بایست حدود اربعه پلاک های ثبتی در منطقه را برداشت کند.

مقصود از برداشت پلاک های ثبتی منطقه، درواقع تهیه نقشه یو تی ام وضع موجود منطقه در سیستم مختصات یو تی ام است. نقشه های ثبتی و عکس های هوایی معمولا در سیستم مختصات یو تی ام قرار ندارند. کارشناس جانمایی سند پس از نقشه برداری حد و مرز ها، یا به اصطلاح تهیه نقشه یو تی ام وضع موجود و مطابقت با نقشه های ثبتی، در آخر نقشه جانمایی پلاک ثبتی در سیستم مختصات یو تی ام را تهیه می نماید.

توجه داشته باشید که اعتبار فنی و رسمی نقشه جانمایی پلاک ثبتی بسیار بالاست. اعتبار نقشه جانمایی پلاک ثبتی با تفسیر عکس هوایی را می توان هم اعتبار با سند مالکیت دانست. علت اعتبار فنی و قانونی این نقشه بدین علت است که مالکین پس از تهیه این نقشه می توانند، به استناد نقشه جانمایی سند درخواست سند تک برگ کنند.

علت دیگر اعتبار قانونی و رسمی نقشه جانمایی پلاک ثبتی برای تعیین موقعیت دقیق ملک بدین علت است که کارشناس رسمی دادگستری در رشته امور ثبتی و نقشه برداری این نقشه را تهیه می کنند. کارشناسان رسمی امور ثبتی مورد اعتماد دستگاه قضا و سازمان ثبت اسناد می باشند. کارشناس در انتها نقشه جانمایی سند را ممهور به مهر کارشناس رسمی می کند. با مهر نقشه نقشه اشاره شده دارای اعتبار رسمی و قانونی می باشد. اعتبار نقشه و اسناد کارشناس رسمی به دلیل قانونی بودن و قابل استناد بودن این نقشه هاست.

کارشناس رسمی جانمایی پلاک ثبتی
امور مربوط به جانمایی پلاک ثبتی امری تخصصی و فنی است

هزینه کارشناس رسمی جانمايی پلاک ثبتی

هزینه جانمایی پلاک ثبتی یا به بیان عوام مردم قیمت جانمایی سند به عوامل مختلفی بستگی دارد. در مورادی مشاهده می شود که اسناد در داخل شهر ها قرار گرفته اند و سوابق ثبتی( نقشه ثبتی) و اطلاعات ثبتی دیگر مورد نیاز جهت جانمایی پلاک ثبتی در دسترس است. در این گونه موارد هزینه جانمایی پلاک ثبتی کمتر می شود.

در برخی موراد مشاهده می شود که دسترسی به نقشه های ثبتی جهت جانمایی پلاک ثبتی به سختی انجام می شود، در این موارد هزینه جانمایی پلاک ثبتی بالاتر می شود. در بیشتر موارد پرونده های ثبتی جهت تهیه نقشه یو تی ام جانمایی پلاک ثبتی باید عکس هوایی منطقه تهیه و تفسیر شود.

تهیه و تفسیر عکس هوایی نیز از عوامل مهم در محاسبه هزینه جانمایی پلاک ثبتی می باشد. در کنار تهیه عکس هوایی در مورادی نیز نیاز است که نقشه های هوایی 1/2000 و 1/500 و  1/25000 نیز تهیه شود. تهیه این نقشه ها جهت جانمایی پلاک ثبتی نیز از عوامل تعیین قیمت جانمایی پلاک ثبتی است.

تعرفه جانمایی پلاک ثبتی سند

مورد مهم و اصلی در تعیین قیمت یا هزینه جانمایی پلاک ثبتی، نیاز به مراجعه به محدوده ملک جهت تهیه نقشه یو تی ام وضع موجود پلاک ثبتی است. در موارد زیادی تهیه نقشه یو تی ام وضع موجود به دلیل وجود موانع اجرایی کار را سخت می کند. به عنوان مثال قرار گیری موقعیت ملک در مکان های صعب العبور، مناطق نظامی، مناطق دارای معارض و موارد دیگر.

تهیه نقشه یو تی ام وضع موجود جهت جانمایی پلاک ثبتی بسیار مهم است و می بایست با دقت بالا تهیه شود. سازمان ثبت اسناد و کارشناسان این سازمان تاکید دارند که جهت جانمایی پلاک ثبتی فاکتور اصلی را نقشه وضع موجود قرار دهیم. اهمیت برداشت وضع موجود جهت مطابقت دادن نقشه ثبتی و عکس هوایی منطقه است.

امور ثبتی مربوط به تعیین و تثبیت موقعیت املاک و اراضی مظابق با سند، نقشه ثبتی، عکس هوایی و نقشه یو تی ام وضع موجود املاک، امری مشکل و پر هزینه است. در مواردی مشاهده می شود که مالکین پس از درخواست جانمایی پلاک ثبتی و مراجعه به کارشناس جهت اعلام هزینه، قیمت جانمایی سند را با تهیه نقشه یو تی ام ساده مقایسه می کنند.

نقشه UTM جانمایی پلاک ثبتی نقشه ای است که برای کارشناس رسمی بار حقوقی دارد. نقشه جانمایی سند دارای اعتبار فنی و حقوقی بالاست. نقشه جانمایی مک بر روی عکس هوایی با مهر کارشناس رسمی دادگستری اعتباری برابر با سند را دارد.

توجه داشته باشید که نقشه یو تی ام وضع موجود با نقشه جانمایی پلاک ثبتی کاملا متفاوت از لحاظ هزینه و اعتبار حقوقی دارند. نقشه یو تی ام در واقع حدود اربعه یک ملک در وضع موجود پس از تعرفه مالک را بیان می کند. اما در نظر داشته باشید نقشه جانمایی پلاک ثبتی دارای بعد حقوقی است. نقشه جانمایی پلاک ثبتی در واقع توسط کارشناس رسمی تهیه و ترسیم می شود بدون تعرفه حدود و آدرسی توسط مالک.

اما نقشه یو تی ام وضع موجود با تعرفه حدود اربعه توسط مالک به کارشناس تهیه می شود. نقشه جانمایی پلاک ثبتی را می توان شناسه هندسی و حقوقی املاک نام برد. توسط این نقشه موقعیت و آدرس املاک و اراضی که به واسطه مشخص نبودن در اسناد مبهم است و اصطلاحا گم شده است را پیدا می کنیم.

کارشناس رسمی جانمایی پلاک ثبتی
هزینه کارشناس رسمی جانمايی پلاک ثبتی

درخواست کارشناس رسمی جانمايی پلاک ثبتی

درخواست جانمایی پلاک ثبتی یا همان جانمایی سند، درخواستی است که از طرف اشخاص حقیقی که مالکین یک ملک را در اختیار دارند یا نماینده ایشان و دادگاه به کارشناس رسمی دادگستری در رشته امور ثبتی و نقشه برداری ارائه می شود. درخواست جانمایی پلاک ثبتی در مواقعی ارائه می شود که مالک یا نماینده ایشان، سندی قدیمی یا دفترچه ای موسوم به سند های شاهنشاهی در اختیار دارند که مکان ملک مبهم است.

همان گونه که در مقاله های دیگر وبسایت حد نگار راجع به جانمایی پلاک ثبتی اشاره شد، جانمایی پلاک ثبتی یا جانمایی سند یعنی تعیین و تثبیت مکان یا آدرس ملک طبق سند ارائه شده و سوابق  ثبتی است. با توجه به افزایش قیمت املاک و اراضی درخواست جانمایی پلاک ثبتی یا درخواست جانمایی سند، از جمله امور ثبتی با ارائه درخواست رسمی به کارشناسان رسمی حد نگار می باشد.

در پرونده های درخواست جانمایی پلاک ثبتی به گروه کارشناسان رسمی حد نگار مشاهده می شد که ورثه یک فرد مرحوم شده، پس از بررسی اموال شخص فوت شده، سند های دفترچه ای مشاهده می کردند که آدرسی در سند درج نشده. در این گونه موارد شخص متوفی اطلاعای از ملک خریداری شده خویش و مکان آن را در زمان حیاط خویش به فرزندان یا ورثه خویش اعلام نکرده بود. به علت حدی به حدی بودن این اسناد، ورثه جهت جانمایی پلاک ثبتی این دست املاک می بایست درخواست جانمایی پلاک ثبتی را به کارشناس رسمی نقشه برداری و امور ثبتی ارائه کنند. به عنوان نمونه در این اسناد در صفحه اول یک پلاک ثبتی اصلی و فرعی درج شده.

کارشناس رسمی جانمایی پلاک ثبتی
درخواست کارشناس رسمی جانمايی پلاک ثبتی

کارشناسی رسمی جانمايی سند چگونه انجام می شود

در صفحه سوم و چهارم حدود و مشخصات و ملک و محل آن درج شده ولی حتی این دو مورد نیز نمی تواند ورثه را از مکان یا آدرس ملک مطلع کند. به عنوان مثال یک نمونه ملک و محل آن که در این گونه اسناد درج می شود را نگارش می کنیم. شش دانگ یک قطعه زمین به مساحت 320 متر مربع به شماره 630 فرعی از 2395 اصلی و قطعه 19 تفکیکی، مفروز و مجزی شده از 124 اصلی، واقع در اراضی طرشت. در حدود اربعه هم شمالا،شرقا،جنوبا و غربا طول اضلاع ملک به قطعات تفکیکی و گذر های نقشه تفکیکی اشاره شده.

با توجه به متن درج شده در ملک و محل آن، همچنین حدود و مشخصات اشاره دقیقی به جای ملک نشده و صرفا به اراضی طرشت اشاره کرده. به عنوان مثال توجه داشته باشید که این اراضی محدوده مساحت خیلی زیادی از حدود میدان آزادی به سمت کرج را در بر می گیرد.

حال با توجه به موارد اشاره شده آیا افراد و مالکین می توانند مطابق اطلاعات درج شده در این اسناد مکان ملک را پیدا کنند؟ قطعا پاسخ به این پرسش خیر است. جهت جانمایی پلاک ثبتی این اسناد در تهران می بایست درخواست جانمایی پلاک ثبتی را به کارشناس رسمی دادگستری ارائه داد.

گاها مشاهده می شود که مالکین پس از سالها این اسناد را در منزل خویش پیدا می کنند و جهت زنده کردن این سند ها اقدام می کنند. یک اقدام این افراد جهت درخواست جانمایی پلاک ثبتی، مراجعه به مشاورین املاک است. مراجعه به این افراد کاملا اشتباه است. توجه داشته باشید یک مشاوره املاک حتی با وجود 50 سال زندگی در یک منطقه نمی تواند اشراف کامل راجع به مکان اسناد مطابق پلاک ثبتی داشته باشد.

کارشناس رسمی جانمایی پلاک ثبتی
کارشناسی رسمی جانمايی سند

کارشناس رسمی جانمایی سند شش دانگ

کارشناسان رسمی نقشه برداری با بهره گیری از علوم مهندسی ژئوماتیک و حقوقی امور مربوط به بررسی درخواست جانمایی پلاک ثبتی را انجام می دهند. جهت امور مهندسی از تجهیزات مکان یابی و نقشه برداری از جمله جی پی اس مولتی فرکانس و دوربین نقشه برداری استفاده می کنند.

در بعد حقوقی مبنای بررسی درخواست جانمایی پلاک ثبتی و شروع پروسه جانمایی سند، نقشه های ثبتی و تهیه، تفسیر عکس های هوایی و نقشه های هوایی می باشد. در انتها با کمک علوم مهندسی نقشه برداری( نرم افزاری _ سخت افزاری) و موارد حقوقی تخصصی، درخواست جانمایی پلاک ثبتی انجام می شود.

توجه داشته باشید که مشاورین املاک نه اشرافی به علوم نقشه برداری دارند، نه اشراف به علوم حقوقی و دسترسی به نقشه های ثبتی و کاداستر. با توجه به موارد بیان شده مراجعه به این افراد امری اشتباه است که، درخواست جانمایی پلاک ثبتی شما را با مشکل مواجه می کند. در مواردی دیده می شود این دست مشاوران املاک، شخص درخواست دهنده جانمایی سند را نا امید کرده و تلاش می کنند، ملک را با همان سند با قیمت بسیار پایین خریداری کنند.

کارشناس رسمی جانمایی پلاک ثبتی
کارشناس رسمی جانمایی سند شش دانگ

کارشناس رسمی جانمایی سند توسط پلاک ثبتی

جانمایی ملک از روی پلاک ثبتی یکی از راه های جانمایی پلاک ثبتی است. البته توجه داشته باشید که جانمایی از روی پلاک ثبتی تنها گام اول در پروسه پیچیده و فنی جانمایی پلاک ثبتی است. در گام اول با استفاده از پلاک ثبتی اصلی و فرعی درج شده در سند های قدیمی که مکان آنها نامشخص است، مشخص می شود که ملک در چه منطقه ای واقع شده.

صرفا دانستن منطقه ملک جهت جانمایی ملک از روی پلاک ثبتی هدف اصلی کارشناس رسمی نقشه برداری نیست، زیرا یک منطقه ممکن است چند ده هکتار زمین را شامل شود. قطعا برای جانمایی دقیق ملک می بایست مراحل دیگر و دقیق تر، جانمایی پلاک ثبتی را انجام داد.

جانمایی ملک از روی پلاک ثبتی را نمی توان جانمایی تفسیر کرد، در واقع می توان گفت پیدا کردن منطقه قرار گیری ملک از روی پلاک ثبتی. به عنوان نمونه در یک سند درج شده پلاک 67 اصلی ولنجک، در این شرایط محدوده ملک در ولنجک است و امکان ندارد در تهرانپارس قرار گرفته باشد.

البته در نظر داشته باشید صرفا دانستن مکان حدودی ملک که جانمایی ملک از روی پلاک ثبتی تعبیر می شود مالک را به هدف اصلی خویش یعنی جانمایی دقیق پلاک ثبتی و تعیین دقیق آدرس ملک با دقت سانتی متر نمی رساند. در گام بعدی جهت تهیه نقشه یو تی ام دقیق جانمایی سند از روی پلاک ثبتی، کارشناس رسمی نقشه برداری و امور ثبتی، نقشه های ثبتی منطقه را تهیه می کند. توجه داشته باشید که سند های قدیمی دفترچه ای بر مبنای نقشه های قدیمی ثبتی در دهه 30 و 40 و 50 صادر شده اند.

کارشناس رسمی جانمایی سند توسط پلاک ثبتی
کارشناس رسمی جانمایی سند توسط پلاک ثبتی

مبنا و رفرنس جانمایی پلاک ثبتی

نقشه های ثبتی قدیمی که رفرنس معتبر جهت جانمایی ملک از روی پلاک ثبتی هستند، در واقع نقشه های تفکیکی در زمان صدور سند هستند. این نقشه ها به صورت شیت های کاغذی قدیمی رقومی هستند. جهت استفاده از این نقشه های ثبتی تفکیکی قدیمی می بایست این نقشه های را دیجیتایز کرد.

دیجیتایز نقشه های قدیمی یعنی نقشه قدیمی طی امور مهندسی تخصصی( کارتوگرافی) را اسکن کرده و به فایل های اتوکد در سیستم مختصات یو تی ام قرار دهیم. جهت قرار دادن نقشه های ثبتی پس از دیجیتایز در سیستم مختصات یو تی ام می بایست این نقشه ها را ژئوفرنس( زمین مرجع) کنیم.

پس از قرار دادن نقشه های ثبتی در سیستم مختصات یو تی ام، حال حدود اربعه نقشه ثبتی قدیمی را در سیستم مختصات یو تی ام در فرمت اتوکد قرار می دهیم. در این حالت نقشه ثبتی قدیمی را به صورت یو تی ام در اختیار داریم. گام بعدی می بایست حدود اربعه این نقشه ثبتی در محل( روی زمین) را نقشه برداری کنیم.

در انتها با مطابقت نقشه یو تی ام وضع موجود با نقشه یو تی ام ثبتی، حدود اربعه سند را ترسیم می کنیم. ترسیم حدود اربعه سند مطابق با ابعاد درج شده در سند است. در اینجا ما یک نقشه ترسیم کردیم که حدود اربعه سند در مختصات یو تی ام به همراه مساحت سند را در خود دارد.

در این حالت نقشه یو تی ام جانمایی سند یا جانمایی ملک از روی پلاک ثبتی را تهیه کرده ایم. پس از تهیه نقشه جانمایی سند می توانیم مختصات یو تی ام گوشه های ملک یا سند را روی زمین تعرفه یا میخ کوبی کنیم.

کارشناس رسمی جانمایی پلاک ثبتی
نقشه های ثبتی قدیمی رفرنس معتبر جهت جانمایی ملک

نقشه جانمایی پلاک ثبتی با تفسیر عکس هوایی

جهت تهیه نقشه جانمایی پلاک ثبتی با تفسیر عکس هوایی می بایست به کارشناس رسمی نقشه برداری و امور ثبتی مراجعه کنیم. تهیه و تفسیر عکس هوایی جهت جانمایی پلاک ثبتی امری مهم در این پروسه حساس ثبتی است. توجه داشته باشید که جهت جانمایی پلاک ثبتی، کارشناس باید به سوابق ثبتی و حالات حدود اربعه ملک در 50 یا 60 سال قبل مراجعه کند.

با توجه به گذشت سالیان طولانی از صادر شدن سند های دفترچه ای دهه های گذشته، شهر ها دچار تغییر و تحویل و گسترش شده اند. به عنوان مثال یک قطعه زمین در یک منطقه در زمان تفکیک و صادر شدن سند در سال 1337 در یک منطقه خارج از شهر واقع شده.

مالکین این املاک با توجه به گذشت سالیان یا عدم اطلاع ورثه از سند املاک پدر یا مادر و مادر خویش، این سند های و محل این املاک رها شده است. با گسترش شهر ها مکان این املاک درون شهرها قرار گرفته. در این حالت امور جانمایی پلاک ثبتی برای کارشناس رسمی سخت می شود.

در این موارد کارشناس رسمی با تهیه و تفسیر عکس هوایی در سالهای صادر شدن این اسناد، قصد دارد جانمایی را روی عکس های این سالها جانمایی کند. علت این موضوع بدین دلیل است که سند های قدیمی بر مبنای حدود اربعه 40 سال قبل صادر شده اند. نقشه های ثبتی هم بر همین مبنا است.

عکس هوایی در جانمایی پلاک ثبتی

بدین علت کارشناس رسمی با تهیه عکس و جانمایی نقشه ثبتی روی این عکس ها، قصد در جانمایی و تهیه نقشه جانمایی بر مبنای حد و مرز در همان سالهای صدور سند را دارد.با انجام ان عملیات ثبتی میتوان فرض کرد که کارشناس رسمی تصورات خود را البته به صورت مستند( عکس هوایی) به سالیان پیش می برد.

همان سالها که نقشه تفکیکی این اسناد تهیه و ترسیم شده. چه بسا در این املاک در گذشته های دور حدود اربعه زمین و چهار گوشه، طبق سند میخ کوبی شده بود، ولی به دلیل گذشت سالیان و رشد شهرها مکان ملک به اصطلاح بین اراضی دیگر گم شده بود.

تهیه نقشه جانمایی پلاک ثبتی با تفسیر عکس هوایی، توسط کارشناس رسمی امور ثبتی و نقشه برداری و ممهور به مهر کارشناس رسمی، کاملا مستند و محکمه پسند است. توجه داشته باشید که ورثه این دست زمین ها به استناد نقشه جانمایی پلاک ثبتی با تفسیر عکس هوایی می توانند درخواست سند تک برگ کنند.

پس از تهیه نقشه یو تی ام جانمایی پلاک ثبتی به همراه گزارش کارشناس رسمی دادگستری از تهیه و تفسیر عکس هوایی، می توان حدود اربعه یا چهار گوشه زمین طبق نقشه جانمایی پلاک ثبتی روی زمین میخ کوبی کرد. البته توجه داشته باشید که با گذشت سالیان سال ممکن است جاده ای از وسط زمین رد شده باشد یا ملک تصرف شده باشد.

البته توجه داشته باشید در حالت های بیان شده نسبت به وضعیت زمین، جای نگرانی وجود ندارد. در صورت قرار گیری موقعیت سند در معابر( جاده – کوچه – اتوبان) می توان پیگیری های قانونی برای دریافت ارزش ملک را انجام داد. در صورت تصرف شدن نیز امکان پیگیری و خلع ید این دست زمین ها وجود دارد. تیم کارشناسی حد نگار متشکل از کارشناسان رسمی و حقوقی آماده انجام امور اشاره شده برای شهروندان و ارگان های دولتی می باشد.

کارشناس رسمی جانمایی پلاک ثبتی
کارشناس رسمی جانمایی پلاک ثبتی

نقشه UTM جانمایی پلاک ثبتی

 نقشه UTM جانمایی پلاک ثبتی مدرکی معتبر، رسمی و قانونی است که توسط کارشناسان رسمی نقشه برداری و امور ثبتی تهیه می شود. جهت تهیه نقشه UTM جانمایی پلاک ثبتی، مالکین املاک با سند های دفرچه ای قدیمی می بایست اسکن صفحلت سند را پس از مراجعه به کارشناس رسمی در اختیار کارشناس قرار دهند.

نقشه UTM جانمایی پلاک ثبتی، نقشه ای است که توسط آن می توان مکان یا آدرس دقیق املاک و اراضی گم شده را روی زمین تثبیت و میخ کوبی کرد. جهت تهیه نقشه یو تی ام جانمایی پلاک ثبتی، کارشناس رسمی از نقشه های ثبتی قدیمی و عکس های هوایی استفاده می کند.

نقشه UTM یا همان سیستم مختصات یو تی ام در نقشه جانمایی پلاک ثبتی نقش مکان یابی ملک گمشده را دارد. نقشه های ثبتی و نقشه های جانمای پلاک ثبتی در مختصات لوکال( محلی ) ترسیم می شوند. پس از قرار گیری در سیستم مختصات یو تی ام عنوان نقشه جانمایی سند به نقشه UTM جانمایی پلاک ثبتی تغییر نام می کند. سیستم مختصات یو تی ام، یک سیستم مختصات جهانی است که اکثر نقشه های عمرانی و ثبتی در این سیستم مختصات قرار می گیرند. پس از قرار گیری نقشه های در این سیستم مختصات در واقع قابلیت مکان محور بودن به این نقشه ها داده می شود.

به بیان ساده تر سیستم مختصات یو تی ام هر نقشه ای را در مکان واقعی خودش در کره زمین قرار می دهد. جهت یو تی ام کردن نقشه های ثبتی جهت ترسیم نقشه جانمایی پلاک ثبتی انجام یک مرحله از جانمایی پلاک ثبتی بسیار حائز اهمیت است. جهت ترسیم نهایی نقشه UTM جانمایی پلاک ثبتی می بایست حدود اربعه املاک در زمین را توسط گیرنده مولتی فرکانس شمیم برداشت کرد. منظور از برداشت تهیه نقشه و مختصات حدود اربعه توسط جی پی اس است.

با ترسیم نقشه های ثبتی از جمله نقشه جانمایی پلاک ثبتی در مختصات UTM مکان ملک طبق سند روی زمین پیاده سازی می شود. پیاده سازی یا میخ کوبی گوشه های ملک یا میخ کوبی طبق سند، توسط جی پی اس های متصل به سامانه شمیم انجام می شود. سامانه شمیم که بیس و مبنا تهیه، ترسیم و پیاده سازی نقشه های ثبتی از جمله نقشه جانمایی پلاک ثبتی هستند، در واقع یک سامانه یکپارچه است که مختصات املاک را به صورت یک دست می توان با اتصال به این سامانه توسط جی پی اس های روور تهیه کرد.

نقشه های ثبتی در زمان های گذشته با ابزار های ابتدای ترسیم نقشه، تهیه و ترسیم شده اند، همچنین از  ابزار نقشه برداری قدیمی همچون دوربین های زاویه یابی روی زمین پیاده سازی می شد. این دست ابزار ها به دلیل ابتدایی بودن باعث رخ دادن خطا های در ترسیم و پیاده سازی نقشه های ثبتی روی زمین می شد.

امروز با پیشرفت تکنولوژی در زمینه ترسیم نقشه ها یتوسط نرم افزار های به روز از جمله جی آی اس و اتوکد و تجهیزات نقشه برداری از جمله دوربین های نقشه برداری و جی پی اس های مولتی فرکانس متصل به سامانه شمیم، نقشه های ثبتی با دقت بالا ترسیم و روی زمین پیاده سازی می شوند. این تجهیزات منجر به تهیه نقشه UTM جانمایی پلاک ثبتی دقیق می شوند.

کارشناس رسمی جانمایی پلاک ثبتی
نقشه UTM جانمایی پلاک ثبتی

روش جانمایی پلاک ثبتی توسط کارشناس رسمی

روش جانمایی پلاک ثبتی جهت تعیین و تثبیت عرصه املاک و اراضی یا جانمایی سند روی زمین می شود به چند مرحله تقسیم می شود. روشهای جانمایی پلاک ثبتی بین کارشناسان رسمی نقشه برداری و امور ثبتی متفاوت است اما روش جانمایی پلاک ثبتی می بایست با روش یا فرمت تعرفه شده سازمان ثبت انجام شود.

جانمایی پلاک ثبتی با روش های معتبر و رسمی طی مراحل اشاره شده ذیل انجام می شود:

 • دریافت کپی مدارک مالکیت ( سند – بنچاق ) از مالک یا نماینده مالک
 • بررسی و دریافت نقشه ثبتی و نقشه کاداستر
 • ژئورفرنس و رقومی کردن نقشه های ثبتی
 • تهیه عکس های هوایی منطقه
 • ژئورفرنس عکس های هوایی و تفسیر عکس
 • تهیه نقشه 1/2000 منطقه
 • تهیه نقشه یو تی ام حدود اربعه پلاک ثبتی
 • ترسیم حدود اربعه سند در سیستم مختصات یو تی ام
 • جانمایی نقشه حدود اربعه سند روی نقشه و عکس هوایی
 • تهیه نقشه نهایی جانمایی پلاک ثبتی
 • میخ کوبی گوشه های ملک یا پیاده سازی روی زمین

روش جانمایی پلاک ثبتی یا مراحل جانمایی پلاک ثبتی مطابق مراحل اشاره شده انجام می شود. توجه داشته باشید که انجام مراحل فوق باید توسط کارشناس رسمی نقشه برداری و امور ثبتی انجام شود. تهیه نقشه جانمایی پلاک ثبتی با روش های اشاره شده به دلیل اعتبار قانونی روش تهیه نقشه، می بایست مورد تایید و مهر،امضا کارشناس رسمی باشد.

مراحل جانمایی پلاک ثبتی توسط کارشناس رسمی

گام اول در جانمایی سند که تهیه مستندات مالکیت می باشد مهم است. کارشناس رسمی می بایست در گام اول مستندات مالک از جمله کپی تمام صفحات سند یا بنچاق را دریافت نماید. پس از دریافت مدارک مالکیت پلاک ثبتی اصلی و فرعی ملک بررسی می شود. با توجه به پلاک ثبتی ملک کارشناس رسمی د گام بعدی نقشه ثبتی منطقه را تهیه می کند.

نقشه های ثبتی هر منطقه مطابق پلاک ثبتی اصلی و مادر سند در زمان صدور سند، در شیت های قدیمی ترسیم شده اند. نقشه های ثبتی در واقع نقشه تفکیکی املاک و اراضی در زمان صدو سند هستند. پس از تهیه نقشه های ثبتی می بایست نقشه های ثبتی قدیمی را رقومی کرده و به نقشه اتوکد تبدیل کنیم.

در گام بعد می بایست عکس های هوایی دهه های گذشته را تهیه کنیم. مرجع تهیه عکس هوایی جهت استفاده در امور ثبتی از جمله جانمایی پلاک ثبتی، سازمان جغرافیایی نیروهای مسلح و سازمان نقشه برداری می باشد. پس از تهیه عکس های می بایست عکس های را ژئورفرنس( زمین مرجع ) کنیم.

در مرحله بعد نقشه حدود اربعه پلاک ثبتی یا همان نقشه یو تی ام وضع موجود ملک را توسط جی پی اس شمیم تهیه می کنیم. در مراحل بعد نقشه یو تی ام تهیه شده را با نقشه ثبتی مطابقت داده و در موقعیت قرار می دهیم. در انتها نقشه جانمایی پلاک ثبتی را روی عکس هوایی و نقشه 2000/1 جانمایی می کنیم.

در مرحله آخر پس از تهیه نقشه یو تی ام جانمایی پلاک ثبتی، حدود اربعه سندی یا همان گوشه های ملک مطابق سند را توسط  جی پی اس مولتی فرکانس متصل به سامانه شمیم روی زمین میخ کوبی می کنیم. با انجام روش های جانمایی پلاک ثبتی اشاره شده، جانمایی پلاک ثبتی نهایی می شود.

جانمایی پلاک ثبتی سند توسط کارشناس دادگستری

جانمایی پلاک ثبتی سند در واقع همان جانمایی و تعیین مکان و آدرس سند می باشد. جانمایی سند برای املاک با مکان نامعلوم انجام می شود که سند دفترچه ای آنها موجود است. جانمایی پلاک ثبتی سند باید با دقت بالا انجام شود. پس از تهیه نقشه فوق، مکان و آدرس دقیق ملک روی نقشه و محل مشخص می گردد.

جانمایی پلاک ثبتی سند کاربرد های مختلفی دارد، دو مورد عمده جانمایی سند:

 • مکان ملک نا معلوم است
 • مکان ملک معلوم است

جانمایی پلاک ثبتی سند مکان ملک نامعلوم، برای املاکی که دارای سند شش دانگ دفترچه ای قدیمی هستند و مکان ملک نامعلوم است انجام می شود. علت تعیین تکلیف نشدن این دست اسناد به دلیل گذشت سالیان و عدم مراجعه مالکین برای جانمایی و تعیین مکان سند های در دست مالکین است.

مالکین این دست املاک طبق مراجعات به گروه کارشناسی حد نگار چند دسته هستند. برخی از مالکین به خارج از کشور مهاجرت کرده اند و ورثه آنها در سالهای اخیر پیگیر جانمایی پلاک ثبتی سند ها شده اند. در موارد دیگر مالک ملکی خریداری کرده و خانواده اطلاعی از سند و ملک خریداری شده نداشته اند. بعد از فوت مالک سند قدیمی پیدا می شود و ورثه پیگیر می شوند. در موارد دیگر مالکین این فکر را دارند که امکان جانمایی و تعیین مکان این سند های مقدور نیست. شایان ذکر است که کلیه سند های قدیمی اعم از شاهنشاهی و بنچاق قابلیت جانمایی پلاک ثبتی سند را دارند.

جانمایی پلاک ثبتی سند مکان ملک معلوم، در مواقعی مورد نیاز است که اختلاف در حد و مرز پلاک ثبتی دو ملک در مجاورت یکدیگر بوجود بیاید. به عنوان نمونه در زمین های کشاورزی یا باغی به علت های مختلف مرز بین زمین ها جابجا می شود. با جابجایی مرز بین زمین ها اختلاف مساحی و تجاز به ملک مجاور صورت می گیرد.

در این مواقع مالکین با مراجعه به شورای حل اختلاف درخواست جانمایی پلاک ثبتی را ارائه می کنند. در موارد دیگر با ارائه طرح دعوی در دادگاه، پرونده جانمایی پلاک ثبتی به کارشناس رسمی ارجاع می شود جهت جانمایی پلاک ثبتی سند. پس از جانمایی پلاک ثبتی و تهیه نقشه جانمایی سند، کارشناس رسمی حد و مرز واقعی طبق سند و نقشه های ثبتی روی زمین میخ کوبی می کند. در این حالت موقعیت سند روی زمین تثبیت می شود.

با جانمایی سند روی زمین و ارائه نقشه جانمایی پلاک ثبتی به مالکین دارای اختلاف در حد و مرز اختلاف ملکی دو طرف دعوی مرتفع می شود. توجه داشته باشید که ممکن است مالکی که ملکش به زمین مجاور تجاوز کرده، خودش هم از این موضوع بی اطلاع باشد. اکثر این مالکین در زمان خرید ملک را با نقشه جانمایی سند تحویل نگرفته اند.

توجه داشته باشید که در صورت خرید اراضی و املاک می بایست ثبل از معامله، پروسه جانمایی سند را توسط کارشناس رسمی نقشه برداری و امور ثبتی تهیه کنید. در موارد مختلف ارجاعی به تیم کارشناسیی ما، مشخص گردید که حد و مرز زمین های توسط سیلاب جابجا شده بود. با در دست داشتن نقشه جانمایی سند در صورت جابجایی مرزها هر لحظه می توان موقعیت ملک را روی زمین میخ کوبی کرد. با در صورت نیاز به فروش املاک و اراضی با ارائه نقشه جانمایی سند ممهور به مهر کارشناس رسمی نقشه برداری و امور ثبتی، خریدار املاک شما اعتماد بیشتر نسبت به خرید ملک شما پیدا می کند.

جانمایی پلاک ثبتی سند توسط کارشناس دادگستری
جانمایی پلاک ثبتی سند توسط کارشناس دادگستری

کارشناس رسمی جانمايی پلاک ثبتی زمین

کارشناس جانمایی پلاک ثبتی یا کارشناس رسمی دادگستری امور ثبتی و نقشه برداری، شخصی است که پروانه کارشناسی رسمی در امور ثبتی و نقشه برداری را از کانوان کارشناسان رسمی یا کانون وکلا و کارشناسان رسمی قوه قضاییه اخذ کرده است. کارشناس جانمایی پلاک ثبتی، پس از اخذ پروانه کارشناسی رسمی دادگستری، صلاحیت جانمایی پلاک ثبتی را از مراجع صادر کننده پروانه کارشناسی اخذ می کند. صلاحیت در واقع توانایی علمی، تخصصی و تبحر در یک زمینه از امور کارشناسی است.

پرونده های ثبتی جهت جانمایی سند یا حل اختلاف ثبتی با جانمایی پلاک ثبتی از طرف مالکین و مراجع قضایی به کارشناس رسمی دادگستری نقشه برداری، ارجاع می شود. کارشناس پس از بررسی پرونده و جمع آوری اطلاعات مورد نیاز امور مربوط به جانمایی پلاک ثبتی را انجام می دهد.

کارشناس جانمایی پلاک ثبتی پس از تهیه نقشه نهایی جانمایی پلاک ثبتی، طی یک گزارش کارشناسی بر مبنای مورد درخواست در پرونده، گزارش کارشناسی را با پیوست نقشه جانمایی به مراجع قضایی یا مالکین درخواست دهنده تحویل می دهد. توجه داشته باشید جهت انجام امور تخصصی صرفا باید به کارشناس رسمی مراجعه کنید نه افراد نقشه بردار.

جهت انجام اموری تخصصی ثبتی از جمله جانمایی پلاک ثبتی جهت تعیین مکان املاک گمشده یا حل اختلاف در حد و مرز زمین ها، نقشه برداری بخشی از این امور تخصصی است. جانمایی پلاک ثبتی سند در واقع حد و مرزها را طبق نقشه ثبتی، نقشه کاداستر و حدود اربعه سند را مشخص می کند.

جانمایی پلاک های ثبتی یک پروسه حقوقی و مهندسی است. توجه داشته باشید که نقشه بردار های معمولی توانایی حقوقی و انجام این امور را ندارند. حتی دسترسی به نقشه های ثبتی و کاداستر که جزو نیاز های مهم جهت جانمایی سند هستند ندارند. در مورادی مشاهده می شود این افراد حتی توانایی تخصصی در تهیه و تفسیر عکس هوایی، دیجیتایز کردن نقشه های ثبتی و انجام امور تخصصی نرم افزاری جهت تهیه و ترسیم نهایی نقشه جانمایی سند را نیز ندارند با توجه به موارد اشاره شده و اهمیت تهیه نقشه جانمایی پلاک ثبتی می بایست به افراد متخصص در این زمینه، که کارشناسان رسمی دادگستری در رشته امور ثبتی هستند مراجعه کنید.

کارشناس جانمایی پلاک ثبتی سند پس از تهیه نقشه جانمایی موقعیت ملک، نقشه را ممهور به مهر کارشناس رسمی نقشه برداری و امور ثبتی می کند. توجه داشته باشید که کارشناس جانمایی سند یا همان کارشناس رسمی دادگستری در واقع نماینده دستگاه قضا می باشد. نقشه های ارائه شده توسط کارشناسان رسمی ثبتی به دلیل رسمی و قانونی بودن قابل ارائه در محاکم قضایی و شوراهای حل اختلاف می باشد. همچنین نقشه جانمایی پلاک ثبتی با گزارش کارشناسی به قدری معتبر است که مبنای رای قضات در پرونده های اختلاف ثبتی قرار می گیرد.

کارشناس رسمی جانمايی پلاک ثبتی زمین
کارشناس رسمی جانمايی پلاک ثبتی زمین

نحوه جانمایی پلاک ثبتی

نحوه جانمایی پلاک ثبتی به دو روش قابل انجام است که در ادامه این دو روش را تشریح می کنیم.

 • جانمایی پلاک ثبتی مستقیم
 • جانمایی پلاک ثبتی معکوس

جانمایی پلاک ثبتی مستقیم در مواقعی کاربرد دارد که مالک سندی در دست دارد که از مکان سند بی اطلاع است. در این مورد کارشناس رسمی نقشه برداری پس از طی کردن یک پروسه حقوقی و مهندس، نقشه جانمایی پلاک ثبتی را طبق پلاک ثبتی سند انجام می دهد.

پس از جانمایی مستقیم پلاک ثبتی و تهیه نقشه جانمایی سند، مکان ملک یا آدرس ملک طبق نقشه جانمایی پلاک ثبتی پیدا می شود. در مرحله آخر کارشناس جانمایی سند مختصات گوشه های ملک را روی زمین پیاده می کند. پیاده سازی سند در واقه میخ کوبی گوشه های زمین طبق سند روی زمین است.

جانمایی پلاک ثبتی معکوس چیست؟

جانمایی پلاک ثبتی معکوس در مواقعی کاربرد دارد که مالک، ملکی را در تصرف دارد که اطلاعی از پلاک ثبتی ملک ندارد. در مواقعی نیز ممکن است تداخل پلاک ثبتی شکل گرفته باشد. در این حالت کارشناس رسمی دادگستری حدود اربعه تعرفه شده ملک طبق نظر مالک را برداشت ( نقشه برداری) می کند.

پس از تهیه نقشه یو تی ام زمین یا ملک تعرفه شده مالک، کارشناس رسمی دادگستری موقعیت وضع موجود ملک را روی نقشه های ثبتی و کاداستر جانمایی می کند. در این حالت پلاک ثبتی ملک روی نقشه درج شده و در قالب جانمایی معکوس پلاک ثبتی به مالک ارائه می شود.

در مواردی که به گروه کارشناسان رسمی ما مراجعه کرده اند، افراد آدرس ملک را می دانستند و نیازمند تهیه پلاک ثبتی املاک و اراضی بودند. موارد ارجاع شده پلاک ثبتی را برای ارائه به دادگاه جهت بازداشت ملک نیاز داشتند. توجه داشته باشید که جهت انجام جانمایی معکوس پلاک ثبتی توسط کارشناس رسمی نیاز به نامه دادگاه می باشد.

در موارد دیگر که خود مالک نیازمند دریافت پلاک ثبتی دقیق ملک خخویش باشد، می بایست مدارک مالکیت از جمله قولنامه معتبر ممهور به مهر شورا را به کارشناس رسمی ارائه کند. توجه داشته باشید که گروه کارشناسان رسمی حد نگار صرفا درکانال عدالت و در راستای احقاق حقوق امور کارشناسی را قبول می کنند.

کارشناس رسمی نقشه برداری و امور ثبتی به واسطه دریافت پروانه کارشناسی و با صلاحیت های تخصصی در واقع نماینده دستگاه قضا است. دستگاه قضا در کلیه کشور ها مرجع احقاق حق است. بدین علت کارشناس ثبتی رسمی می بایست در لباس شخصی نماینده دستگاه قضا باشد و جز احقاق حق طبق سوگند نامه خویش عمل نکند. در مواردی مشاهده می شود که افراد کلاه بردار با دریافت نقشه های ممهور به مهر کارشناس رسمی دادگستری اقدام به کلاهبرداری و فروش مال غیر می کنند. کارشناسان رسمی امور ثبتی و نقشه برداری باید توجه داشته باشند که در دام این افراد به واسطه پیشنهاد مالی قرار نگیرند.

به دلیل رسمی و قانونی بودن انواع نقشه های ارائه شده از طرف کارشناس رسمی، می بایست امور ثبتی را برای مالکین حقیقی به عهده بگیرند. ارائه نقشه های ثبتی از جمله جانمایی پلاک ثبتی از طرف گروه کارشناسی ما صرفا به مالک یا ورثه ممکن است. گاها دیده می شود سند های برای تیم کارشناسی ما جهت جانمایی ارسال می شود. در برخی موراد شخص ارسال کننده سند هیچ نسبتی با مالکین یا ورثه ندارند. در این مواقع کارشناسان رسمی می بایست با اطلاع مالکین یا ورثه اقدام به جانمایی سند و ارائه نقشه کند، همچنین از ارائه نقشه به غیر خودداری کند.

کارشناس رسمی جانمایی پلاک ثبتی
کارشناس رسمی جانمایی پلاک ثبتی

نقشه کارشناس رسمی جانمايی

نقشه جانمایی پلاک ثبتی نقشه ای است که به واسطه آن، مکان دقیق ملک طبق سند تعیین و تثبیت می شود. با تعبیر بیان شده می توان گفت که نقشه جانمایی پلاک ثبتی، ممهور به مهر کارشناس رسمی در واقع شناسنامه هندسی و حقوقی املاک و اراضی گمشده است.

مقصود از شناسنامه هندسی و حقوقی یعنی، حدود اربعه از لحاظ حدود اربعه و مساحت، همچنین موقعیت طبق پلاک ثبتی(حقوقی) تثبیت می شود. نقشه جانمایی پلاک ثبتی را به تعبیر عامیانه می توان همانند کد پستی اراضی و املاک گمشده دانست.

پس از تهیه نقشه جانمایی پلاک ثبتی در واقع آدرس دقیق ملک مشخص می شود. در اکثر سند های قدیمی در دهه 30 و 40 مکان زمین در بین چند ده هکتار زمین در خارج از شهر قرار گرفته بوده است. با گسترش شهرهای و پیوست شدن این زمین ها به شهر ها پیدا کردن مکان زمین را مشکل تر کرده است.

در زمان تفکیک اولیه این دست زمین های قیمت زیادی نداشته اسند. پس از قرار گیری در بافت شهر های ارزشمند شده اند. بسیار از مالکین اطلاع حدودی از مکان این املاک را نیز ندارند. زیرا سند این دست املاک به صورتی حدی به حدی است و مکان ملک تعرفه نشده.

نقشه جانمایی پلاک ثبتی اعتباری هم سان با سند دارد. علت اعتبار نقشه جانمایی پلاک ثبتی، تهیه شده توسط کارشناس رسمی نقشه برداری و امور ثبتی به دلیل رسمی و قانونی بودن فعالیت کارشناسان ثبتی در این زمینه است. اعتبار این نقشه های به حدی است که، پس از دریافت نقشه جانمایی پلاک ثبتی می توان، به استناد همین نقشه درخواست سند برگ را ارائه نمود.

نقشه جانمایی پلاک ثبتی اعتباری هم سان با سند دارد
نقشه جانمایی پلاک ثبتی اعتباری هم سان با سند دارد

تیم کارشناس رسمی جانمايی متخصص

تیم کارشناسان رسمی نقشه برداری حد نگار، با سابقه طولانی در زمینه امور ثبتی و نقشه برداری در استان تهران، آماده ارائه خدمات تخصصی ثبتی به شهروندان و ارگان های دولتی می باشد.

انجام امور مربوط به جانمایی پلاک ثبتی و تهیه نقشه جانمایی سند نیازمند کسب تجربه، تبحر و تخصص در امور ثبتی می باشد. همچنین دسترسی به سوابق ثبتی و نقشه های ثبتی از اهمیت ویژه برخوردار است. تیم کارشناسی ما به دلیل کار بر روی پلاک های ثبتی در تهران، آماده انجام جانمایی پلاک ثبتی و تعیین مکان املاک گمشده کارفرمایان می باشد.

برخی از پلاک های ثبتی که مالکین و نماینده آنها بیشترین مراجعات جهت انجام جانمایی پلاک ثبتی به گروه حد نگار را داشته اند واقع در تهران به شرح ذیل می باشند. پلاک ثبتی اصلی 67 ولنجک، جانمایی پلاک ثبتی اصلی 79 سوهانک، جانمایی پلاک ثبتی اصلی 2395 طرشت، جانمایی پلاک ثبتی اصلی 124 کاظم آباد، پلاک ثبتی اصلی 80 ازگل، پلاک ثبتی اصلی 121 مراد آباد، پلاک ثبتی اصلی 7 حصارک، پلاک ثبتی اصلی 8 جماران، پلاک ثبتی اصلی 126 باغ فیض.

پلاک ثبتی اصلی 118 پونک، پلاک ثبتی اصلی 92 خاک سفید، پلاک ثبتی اصلی 73 مزرعه طلا در، پلاک ثبتی اصلی 79 کمرد لواسان، پلاک ثبتی اصلی 116 فرحزاد  باغ فیض، پلاک ثبتی اصلی 78 لواسان. در صورتی که سند مالکیت از کلیه مناطق استان تهران و پلاک های ثبتی درج شده در بالا در دست دارید جهت جانمایی پلاک ثبتی با تیم کارشناسان حد نگار در تماس باشید.

کارشناس رسمی جانمایی پلاک ثبتی
تیم کارشناس رسمی جانمايی متخصص
5/5 - (2 امتیاز)
فهرست