استعلام ثبتی ملک توسط کارشناس رسمی

دسته بندی: کارشناس رسمی دادگستری
برچسب ها:

زمان مطالعه: 23 دقیقه
استعلام پلاک ثبتي ملک توسط کارشناس رسمی دادگستری

راهنمای مطالعه

استعلام ثبتی ملک توسط کارشناس رسمی ⚖✒ : به پروسه حقوقی گفته می شود که طی این پروسه وضعیت حقوقی و ثبتی ملک از لحاظ موقعیت قرار گیری پلاک، بازداشت پلاک ثبتی و کاداستر مشخص می شود. کارشناس رسمی امور ثبتی جهت استعلام پلاک ثبتی از نقشه کاداستر و نقشه های ثبتی استفاده می کند.

استعلام ثبتی ملک توسط کارشناس رسمی ⚖

استعلام ثبتی ملک توسط کارشناس رسمی دادگستری در رشته امور ثبتی انجام می شود. در ابتدای مقاله بررسی میکنیم که استعلام ثبتی املاک و اراضی چه کاربردی دارد. به صورت کلی جهت خرید و فروش املاک و اراضی، قبل از انجام معامله می بایست استعلام پلاک ثبتی املاک و اراضی توسط کارشناس رسمی امور ثبتی انجام شود.

هر زمین یا ساختمانی در یک محدوده مشخص در یک پلاک ثبتی قرار گرفته، پلاک ثبتی اصلی، فرعی و … از جمله مواردی است که با استعلام پلاک ثبتی مشخص می شود. پلاک ثبتی در واقع شناسه حقوقی املاک است و از اهمیت ویژه برخوردار است. جهت استعلام و بررسی پلاک ثبتی یک ملک اعم از ساختمان یا زمین در ابتدای امر می بایست نقشه یو تی ام ملک توسط تجهیزات نقشه برداری تهیه شود. نقشه یو تی ام می بایست منطبق با سیستم مختصات یو تی ام سامانه شمیم سازمان ثبت اسناد تهیه شود.

استعلام ثبتی ملک توسط کارشناس رسمی
استعلام ثبتی ملک توسط کارشناس رسمی

 

پس از تهیه نقشه یو تی ام جهت بررسی پلاک ثبتی یک ملک از جانمایی معکوس پلاک ثبتی استفاده می کنیم. جانمایی معکوس پلاک ثبتی یعنی این که حدود اربعه و مکان ملک مشخص است و ما نیاز به تهیه و مطابقت پلاک ثبتی طبق مدارک و ادعای متقاضی داریم.

استعلام، بررسی و تهیه پلاک ثبتی یک ملک توسط کارشناس رسمی با استفاده از نقشه های ثبتی منطقه و نقشه کاداستر تهیه می شود. در این گونه موارد نقشه یو تی ام ملک مورد نظر را روی نقشه ثبتی ژئو رفرنس شده منطقه یا نقشه یو تی ام کاداستر قرار می دهیم. پس از جانمایی روی نقشه های اشاره شده، پلاک ثبتی اصلی و فرعی و شماره قطعه تفکیکی زمین یا ملک مشخص می شود.

استعلام ثبتي ملک توسط کارشناس رسمی دادگستری
استعلام ثبتي ملک توسط کارشناس رسمی دادگستری

اهمیت استعلام ثبتی ملک توسط کارشناس رسمی ⚖

علت اهمیت استعلام ثبتی املاک و اراضی توسط کارشناس رسمی دادگستری بدین علت است که قبل از معامله املاک می بایست از وضعیت ثبتی املاک آگاه شویم. به عنوان مثال یک زمین محصور به شما تعرفه شده جهت خرید ملک، مالک اسناد مالکیتی به شما ارائه می کند که پلاک ثبتی ملک درج آنها درج شده.

اهمیت استعلام ثبتی ملک توسط کارشناس رسمی ⚖
اهمیت استعلام ثبتی ملک توسط کارشناس رسمی ⚖

 

حال خریدار زمین باید اطمینان حاصل کند که پلاک ثبتی اعلام شده توسط فروشنده آیا با وضعیت ثبتی ملک همخوانی دارد یا خیر. در برخی املاک و اراضی شاهد تداخل پلاک ثبتی هستیم که مشکلات حقوقی فراوانی برای شهروندان بوجود آورده است. به عنوان نمونه در برخی موراد ارجاعی به گروه کارشناسی ما، پس از استعلام پلاک ثبتی توسط کارشناسان رسمی گروه نقشه برداری حد نگار، مشخص گردید که پلاک ثبتی وضع موجود باغ با اسناد مالکیت ارائه شده همخوانی نداشت. گاها مشاهده می شود شهروندان بدون توجه به وضعیت ثبتی ملک اقدام به خرید ملک می کنند.

در این موارد پس از معامله و خرید زمین، در آینده وقتی مالک جدید درخواست سند تک برگی کند، اداره ثبت مربوطه عدم مطابقت پلاک ثبتی با نقشه یو تی ام ارائه شده توسط مالک جهت اخد سند را اعلام می کند. در صورت استفاده از کارشناس رسمی نقشه برداری و امور ثبتی جهت استعلام ثبتی ملک، می توان از لحاظ مساحی( مساحت) وضع موجود را نیز با اسناد مالکیت که عمدتا قولنامه است مطابقت داد.

مطابقت مساحت وضع موجود ملک با اسناد مالکیت باعث می شود در صورت کسر مساحت ملک طبق قولنامه، حق و حقوق خریدار ضایع نشود. با توجه به افزایش چشم گیر قیمت املاک این موضع از اهمیت ویژه برخوردار است. به عنوان مثال در صورت کسر مساحت ملک به اندازه حتی 10 متر مربع و متری 25 میلیون تومان، چه ضرری متوجه خریدار می شود.

استعلام ثبتي ملک توسط کارشناس رسمی
اهمیت استعلام ثبتی ملک توسط کارشناس رسمی دادگستری امور ثبتی

استعلام پلاک ثبتی ملک توسط کارشناس رسمی ⚖

استعلام پلاک ثبتی ملک توسط کارشناس رسمی به معنای عامیانه یعنی بررسی یک ملک، طی یک فرایند مهندسی(نقشه برداری) و حقوقی جهت استخراج و تعیین پلاک ثبتی. استعلام به صورت کلی به فرایندی گفته می شود که هدف از انجام آن، برطرف نمودن شک یا حل یک مسئله می باشد. در یک استدلال از یک نظریه(تئوری) کلی استفاده می شود و به واسطه آن به فرضیه های جزئی می رسیم.

در پژوهش ها از جمله استعلام پلاک ثبتی یک ملک، زمانی که کارشناس رسمی نقشه برداری و امور ثبتی از نظریه ها استفاده می کند و فرضیه می سازد، برای آزمون فرضیه ها داده جمع می کند. پس از انجام این امور کارشناس رسمی دادگستری نتیجه می گیرد از روش استدلال کل به جز استفاده کرده است.

استعلام پلاک ثبتی ملک توسط کارشناس رسمی دادگستری ⚖
استعلام پلاک ثبتی ملک توسط کارشناس رسمی دادگستری ⚖

 

در پروسه استعلام پلاک ثبتی یا دست یافتن به پلاک ثبتی یک ملک، کارشناس رسمی نقشه برداری؛ از روش هایی مختلف از جمله جانمایی معکوس پلاک ثبتی استفاده می کند. این روش مطمئین ترین راه جهت تعیین و مشخص کردن پلاک ثبتی املاک می باشد. حال که با واژه استعلام و تاعبیر آن آشنا شدیم می بایست، واژه های پلاک ثبتی اصلی و فرعی را بررسی کنیم.

پلاک ثبتی اصلی و فرعی املاک در واقع مشخصات حقوقی و مستند به صورت شماره گذاری اصلی، فرعی، قطعه و مفروزی است که به واسطه این مشخصات می توان املاک را از یکدیگر تفکیک کرد و اصلاحا پلاک کوبی کرد. پلاک ثبتی اصلی و فرعی در اسناد مالکیت درج می شوند و شناسنامه املاک هستند. هر ملک یک پلاک ثبتی اصلی و فرعی انحصاری دارد.

در هر منطقه ای هر قطعه تفکیکی بزرگ یا قطعه مادر (مادر سند) به پلاک های ثبتی اصلی و فرعی خرد شده و قطعات تفکیکی کوچک تر تقسیم می شود. هر پلاک ثبتی اصلی و فرعی دارای حدود اربعه تثبیت شده می باشد. کسب اطلاعات راجع به پلاک های ثبتی مطابق نقشه یو تی ام وضع موجود ملک تعرفه شده انجام می شود. جهت دست یابی به اطلاعات ثبتی املاک به روش اشاره شده استعلام پلاک ثبتی می گویند.

استعلام ثبتي ملک توسط کارشناس رسمی
استعلام پلاک ثبتی ملک توسط کارشناس رسمی امور ثبتی دادگستری

استعلام آنلاین پلاک ثبتی ملک توسط کارشناس رسمی 🖥

جهت استعلام آنلاین پلاک ثبتی توسط کارشناس رسمی امور ثبتی و نقشه برداری در ابتدای امر می بایست نقشه یو تی ام حدود اربعه ملک( زمین-ساختمان) تهیه شود. توجه داشته باشید که حدود اربعه می بایست با دقت بالا برداشت شود، علت نیازمندی به دقت بالا بدین جهت است که حدود اربعه مابین پلاک های ثبتی صرفا یک دیوار یا حد مشترک است.

در برخی مواقع مالکین جهت معامله یک ملک یا امور دیگر نیازمند استعلام پلاک ثبتی یک ملک در اسرع وقت هستند. در این مواقع گروه کارشناسی حد نگار آمادگی خود را جهت تهیه نقشه یو تی ام از ملک و بررسی پلاک ثبتی یک ملک را اعلام می دارد.

استعلام آنلاین پلاک ثبتی ملک توسط کارشناس رسمی 🖥
استعلام آنلاین پلاک ثبتی ملک توسط کارشناس رسمی 🖥

 

انجام امور ثبتی اشاره شده صرفا می بایست توسط کارشناسان متخصص در امور ثبتی و نقشه برداری انجام شود. توجه داشته باشید که از پلاک های ثبتی املاک برای شناسایی و تعیین حدود اربعه املاک جهت امور کارشناسی مختلف استفاده می شود. پلاک ثبتی در واقع یک شناسه هویتی املاک و اراضی همچون شماره ملی افراد است.

در پلاک های ثبتی معمولا به قطعه مادر یک پلاک ثبتی تخصیص داده می شود و برای قطعات کوچکتر شماره فرعی. برای شناسایی کردن املاک و اراضی از این شماره ها تحت نام پلاک ثبتی استفاده می شود. تقسیم بندی یا به اصطلاح تخصیص پلاک های ثبتی در دهه های گذشته روی نقشه های ثبتی قدیمی تثبیت عرصه شده.

توجه داشته باشید که بخش ثبتی قسمت اولیه در امور تفکیکی است. به عنوان نمونه این احتمال وجود دارد در شهر های بزرگ از یک پلاک ثبتی در دو منطقه استفاده شود. به عنوان مثال پلاک ثبتی اصلی 79 کمرد و پلاک ثبتی اصلی 79 سوهانک. این دو پلاک یکسان هستند ولی در دو منطقه مجزی قرار گرفته اند.

استعلام ثبتي ملک توسط کارشناس رسمی امور ثبتی و نقشه برداری
استعلام ثبتي ملک توسط کارشناس رسمی امور ثبتی و نقشه برداری

استعلام پلاک ثبتی ملک توسط کارشناس رسمی ⚖

استعلام پلاک ثبتی ملک شامل استعلام پلاک ثبتی زمین و ساختمان های می شود. جهت استعلام پلاک ثبتی می بایست پلاک ثبتی املاک و اراضی طبق تقسیم بندی های ثبتی بررسی شود. تقسیم بندی ثبتی املاک باعث می شود وضعیت ثبتی املاک و اراضی کامل شناسایی گردد.

هر ملک اعم از منطقه قرار گیری در محدوده یک پلاک ثبتی اصلی و فرعی قرار می گیرد. جهت درک بهتر این موضوع می توان بیان کرد که این تقسیم بندی همانند نام، نام خانوادگی، نام مادر و محل تولد است. استعلام پلاک ثبتی ملک با دقت و صحت بالا بدین جهت اهمیت دارد که ممکن است مبنای معاملات ملکی قرار بگیرد.

به دلیل اهمیت بالا در تشخیص و تعیین پلاک ثبتی پیشنهاد می شود از کارشناسان رسمی امور ثبتی و نقشه برداری استفاده کنید. به این نکته توجه کنید که استعلام پلاک ثبتی ملک می بایست طی یک نقشه تحت نام جانمایی پلاک ثبتی تهیه شود. نقشه اشاره شده می بایست ممهور به مهر کارشناس رسمی امور ثبتی باشد. در صورت تهیه نقشه یو تی ام جانمایی پلاک ثبتی جهت تثبیت عرصه و استعلام پلاک ثبتی یک مدرک معتبر هم ارزش با سند مالکیت را در دست خواهید داشت. به دلیل حدی به حدی بودن اسناد و عدم اشاره دقیق به مکان ملک، با تهیه نقشه جانمایی پلاک ثبتی موقعیت و پلاک ثبتی ملک تثبیت می شود.

استعلام ثبتي ملک توسط کارشناس رسمی
استعلام پلاک ثبتی ملک شامل استعلام پلاک ثبتی زمین و ساختمان

استعلام سند با پلاک ثبتی توسط کارشناس رسمی ⚖

استعلام سند با پلاک ثبتی از امور تخصصی کارشناسی ثبتی است که توسط کارشناس رسمی نقشه برداری و امور ثبتی انجام می شود. در برخی موارد نیاز است که پلاک ثبتی اصلی و فرعی درج شده در سند با وضع موجود مطابقت داده شود. اطلاعات ثبتی درج شده در اسناد تحت نام شماره پلاک ثبتی اصلی، فرعی با ممیز از از یکدیگر تفکیک می‌شوند.

استعلام سند با پلاک ثبتی توسط کارشناس رسمی دادگستری ⚖
استعلام سند با پلاک ثبتی توسط کارشناس رسمی دادگستری ⚖

 

معمولا نمره پلاک ثبتی اصلی در سمت چپ نوشته می شود و پس از درج ممیز نمره پلاک فرعی درج می‌شود. به عنوان نمونه در صورتی که شماره ثبتی یک ملک 2395/1180 باشد، شماره 2395 پلاک ثبتی اصلی است و 1881 شماره پلاک فرعی می باشد. در صفحه اول سند های دفترچه ای شماره پلاک صبتی اصلی و فرعی به شکل بالا درج می شود.

توجه داشته باشید جهت استعلام سند با پلاک ثبتی توسط کارشناس رسمی امور ثبتی و نقشه برداری صفحه سوم و چهارم سند مالکیت بررسی می شود. در این صفحات دو عنوان تحت نام ملک و محل آن و حدود و مشخصات درج می شود.

ملک و محل آن به عنوان نمونه به این شکل درج می شود، شش دانگ یک قطعه زمین به مساحت 350 متر مربع به شماره 1881 فرعی از 118 اصلی، قطعه تفکیکی 18، مفروز و مجزی شده از 108 اصلی. در قسمت حدود و مشخصات حدود اربعه در چهار جهت به همراه طول های حدود اربعه و حد به پلاک ثبتی مجاور یا گذرها درج می شود. جهت استعلام یا مطابقت دادن با واقعیت پلاک ثبتی درج شده در سند می بایست استعلام ثبتی دریافت شود.

استعلام ثبتي ملک توسط کارشناس رسمی
استعلام سند با پلاک ثبتی توسط کارشناس رسمی امور ثبتی

استعلام پلاک ثبتی اصلی و فرعی توسط کارشناس رسمی ⚖

جهت درک بهتر موضوع استعلام پلاک ثبتی اصلی و فرعی می بایست نحوه تخصیص پلاک های ثبتی اصلی و فرعی را بررسی کنیم. ثبت اسناد و ملاک در کشور جمهوری اسلامی ایران، الگو گرفته شده از ثبت کشور های اروپایی می باشد. جهت کد گذاری قطعات در املاک و اراضی در ابتدا یک بخش بندی کلی تعریف می شود.

پس از بخش بندی در یک منطقه مشخص یا پهنه ثبتی یک استان هر پهنه با نام یکی از مناطق مطابق می شود. به عنوان نمونه پلاک ثبتی 79 بخش کمرد لواسانات. این بخش بندی یک منطقه بزرگ را شامل می شود به بخش های ریزتر تقسیم می شود. بخش های جزئی تر به عنوان ناحیه شناخته می شود. این نواحی معمولا به عنوان مزرعه شناخته می شدند. در نمونه های دیگر که می توان نام برد مزرعه ملک چشمه دماوند پلاک 178 اصلی، مزرعه سنگ لشگری و پی دو برادران پلاک 78 اصلی یا مزرعه گیریا پلاک 79 اصلی می باشد.

جهت درک بهتر بخش ثبتی یک نمونه را بیان می کنیم. بخش 11 شهر تهران که با نامهای لواسانات و شمیرانات در دو قسمت وسیع تعرفه می شد، شامل اراضی و املاک مختلفی از جمله، مزرعه سنگ لشگری و پی دوبرادران، مزرعه طلادر، اراضی رستم آباد، درکه، قلهک، کوی فراز، پوئینک و حسین آباد بود از هم مجزی می شدند.

اراضی اشاره شده هر کدام دارای پلاک ثبتی مجزی می باشند، پلاک های ثبتی بر مبنای اقدام اداره ثبت اسناد و املاک در نوبت ها مختلف صادر شده است، هر کدام از پلاک های ثبتی در اراضی اشاره شده به فرعی های مختلف بدون نظم و ترتیب خاصی چیده شده اند. تقسیم بندی های اشاره شده در دهه های 30 و 40 انجام شده است، امروزه نیز جهت جانمایی پلاک ثبتی از حدود اربعه و حدود و مشخصات به کار رفته در این تقسیمات جهت استعلام پلاک ثبتی اصلی و فرعی استفاده می شود.

استعلام ثبتي ملک توسط کارشناس رسمی
استعلام پلاک ثبتی اصلی و فرعی در تهران توسط کارشناس رسمی دادگستری ⚖

استعلام پلاک ثبتی زمین کشاورزی ⚖

استعلام پلاک ثبتی زمین کشاورزی توسط کارشناس امور ثبتی انجام می شود. در زمین های کشاورزی و اراضی از این دست همان گونه که در ابتدای مقاله اشاره شده توسط کارشناس رسمی نقشه برداری و امور ثبتی انجام می شود. جهت بررسی پلاک ثبتی در زمین های کشاورزی در ابتدای امر می بایست حدود اربعه یا حد و مرز زمین ها طبق تعرفه مالک برداشت شود.

منظور از برداشت تهیه نقشه یو تی ام از زمین کشاورزی تعرفه شده توسط گیرنده مولتی فرکانس متصل به سامانه شمیم است. پس از تهیه نقشه یو تی ام کارشناس رسمی می بایست اسناد مالکیت از جمله سند شش دانگ، بنچاق یا قولنامه بررسی شود. جهت استعلام پلاک ثبتی پلاک ثبتی درج شده در اسناد مبنای نظر کارشناس رسمی دادگستری نیست. پلاک درج شده در واقع می بایست در حد ادعای درج شده در اسناد در نظر گرفته شود. کارشناس نقشه یو تی ام تهیه شده را روی نقشه های ثبتی منطقه و نقشه کاداستر جانمایی می کند.

بدین ترتیب پلاک ثبتی دقیق و صحیح زمین کشاورزی مشخص می شود. توجه داشته باشید که جهت استعلام پلاک ثبتی می بایست حدود اربعه زمین کشاورزی به صورت دقیق نقشه برداری شود. در بسیاری از مناطق در تهران و شهرهای دیگر کاربری زمین ها به صورت باغی و زراعی بوده است

با گذر زمان و گسترش شهرها زمین های کشاورزی و باغات به بافت مسکونی تغییر کاربری داده اند. این اراضی دارای سند شش دانگ صادر شده در دهه 30 و 40 هستند. پس از تغییر کاربری پلاک های ثبتی اصلی و فرعی این اراضی به قطعات ریز تری خرد شده و پلاک های فرعی مجزی دریافت کرده اند.

جهت استعلام پلاک ثبتی در این دسته از املاک یا زمین های کشاورزی مبنای استعلام و تشخیص پلاک ثبتی، نقشه های ثبتی قدیمی در زمان اولیه تفکیک و نقشه های کاداستر می باشد.

استعلام پلاک ثبتی زمین کشاورزی ⚖ توسط کارشناس رسمی امور ثبتی
استعلام پلاک ثبتی زمین کشاورزی ⚖ توسط کارشناس رسمی امور ثبتی

چگونگی استعلام پلاک ثبتی 🗺

چگونگی استعلام پلاک ثبتی طبق مراحل مطرح شده در ابتدای مقاله انجام می شود. هدف از استعلام پلاک ثبتی همان گونه که مطرح شد کاربرد فراوانی در امور ثبتی و معاملات املاک دارد. پلاک ثبتی در واقع شناسه ثبتی و حقوقی املاک است و بررسی صحت آن طبق نقشه یو تی ام ملک بسیار حائز اهمیت است.

بنا بر موارد اشاره شده، پلاک ثبتی معرف نشانی هویتی املاک است. جهت خرید یک ملک می بایست هویت ثبتی و حقوقی آن توسط کارشناس رسمی نقشه برداری و امور ثبتی تایید شود. به این نکته توجه داشته باشید که پلاک ثبتی املاک از پلاک شهرداری کاملا مجزی هستند.

پلاک های درج شده در سر در ساختمان ها، معروف به پلاک شهرداری جهت تفکیک املاک در پرونده شهرسازی و شهرداری برای خدمات امور شهری و زیر ساختی است. پلاک ثبتی در واقع شناسه حقوقی و ثبتی املاک است که در سند شش دانگ املاک درج می شود.

گاها دیده می شود که افراد جهت املاک به پلاک ثبتی درج شده در اسناد فروشنده بسنده کرده و اقدام به معامله املاک می کنند. به عنوان نمونه در سند دفترجه ای یک ملک، پلاک ثبتی درج شده را مبنای قرار داد قرار می دهند. در این مواقع می بایست با کمک کارشناس رسمی امور ثبتی و نقشه برداری اصالت سند و پلاک ثبتی را طی استعلام ثبتی بررسی کنیم.

استعلام ثبتي ملک توسط کارشناس رسمی
استعلام ثبتي ملک توسط کارشناس رسمی نقشه برداری و امور ثبتی

اهمیت استعلام پلاک ثبتی 🗺

استعلام پلاک ثبتی از جهات مختلف حائز اهمیت است. جهت استعلام پلاک ثبتی کارشناسان رسمی امور ثبتی و نقشه برداری می بایست، استعلام سابقه ثبتی و استعلام گردش ثبتی را تهیه کنند. توجه داشته باشید که جهت اخذ هر گونه استعلام ثبتی املاک مالکین نیاز به اخذ مجوز از دادگاه را  دارند.

کارشناسان رسمی به واسطه صلاحیت شغلی از لحاظ رسمی و قانونی می توانند امور ثبتی مربوط به استعلام پلاک های ثبتی را به دادگاه ارائه و این امور را عهده دار شوند. جهت انجام هر گونه معامله در امور املاک می بایست استعلامات قانونی را توسط کارشناس رسمی اخذ کنیم.

گروه کارشناسان رسمی امور ثبتی و نقشه برداری حدنگار، با توجه به سایقه درخشان و طولانی در امور ثبتی و نقشه برداری در راستای اطمینان بخشیدن به معاملات املاک آماده ارائه خدمات ثبتی به مالکین و مشاورین املاک می باشد. جهت استعلام ثبتی املاک و اراضی با تیم کارشناسی ما در اتباط باشید. کارشناسان رسمی ما در اسرع وقت پاسخگو خواهند بود.

اهمیت استعلام پلاک ثبتی 🗺 توسط کارشناس رسمی دادگستری
اهمیت استعلام پلاک ثبتی 🗺 توسط کارشناس رسمی دادگستری

استعلام پلاک ثبتی در تهران توسط کارشناس رسمی ⚖

استعلام پلاک ثبتی در تهران در معاملات املاک و اراضی نقش موثری در سلامت معاملات املاک دارد. جهت استعلام پلاک ثبتی در تهران می بایست قبل از معامله استعلام پلاک ثبتی یا همان بررسی پلاک ثبتی را انجام داد. در برخی از موارد مشاهده می شود که پلاک ثبتی املاک با وضعیت ثبتی موجود و واقعی ملک هم خوانی ندارد.

عدم همخوانی پلاک ثبتی از لحاظ سندی با وضع موجود ممکن است شامل تداخل پلاک ثبتی نیز بشود. در برخی مناطق به دلیل خطا در جانمایی موقعیت املاک و اراضی و اشتباهات ثبتی این خطا ها رخ می دهد. به بیان ساده تر می بایست علاج واقعه را قبل از واقعه انجام داد.

در برخی موارد ممکن است عملیات تحدید حدود چندین بار انجام شود، در عملیات تفکیک در دهه های گذشته به دلیل استفاده از تجهیزات ابتدایی در پیاده سازی اختلاف های ثبتی را رقم زده است. حدود اربعه در دفتر املاک ادارات ثبت و اسناد دفترچه ای طبق مشخصات ثبتی درج می شود.

نقشه ثبتی و کاداستر در استعلام پلاک ثبتی

با استفاده از نقشه های ثبتی و نقشه کاداستر می توان جانمایی پلاک ثبتی را انجام داد. با تهیه نقشه جانمایی پلاک ثبتی در واقع تعیین و تشخیص پلاک ثبتی با دقت بالا انجام می شود. در برخی مواقع و به دلیل متنی بودن اسناد دفترچه ای یا همان حدی به حدی بودن استعلام پلاک ثبتی در تهران الزامی می شود.

در اسناد قدیمی به دلایل بیان شده می بایست استعلام پلاک ثبتی در تهران را به صورت مجزی برای هر پلاک تعیین کرد. منظور از هر پلاک استعلام سند های شش دانگ به صورت مجزی است. به عنوان نمونه پس از تهیه نقشه جانمایی پلاک ثبتی برای هر سند، این جانمایی برای ملک مجاور قابل استفاده نیست. با گذر زمان و طی فاصله از قوانین و رول ثبتی قدیمی و ورود به عصر تکنولوژی فعلی اسناد قدیمی و حدی به حدی در حال خارج شدن از چرخه ثبتی هستند. در صورتی که ملک دارای سند شش دانگ تک برگ یا همان سند کاداستری باشد، استعلام پلاک ثبتی را راحت تر می کند.

امید است با اجرایی شدن نقشه کاداستر در کل کشور و سند دار شدن کلیه املاک و اراضی در قالب سند های تک برگی بحث تداخل و اخلاف در پلاک های ثبتی مرتفع شود. با اجرای سدن کاداستر هر ملک دارای سند تک برگ با نقشه کاداستر می شود. حدود اربعه و مختصات در این سند ها درج می شود و استعلام پلاک ثبتی در تهران را در زمانی کوتاه می توان انجام داد.

استعلام ثبتي ملک توسط کارشناس رسمی
استعلام پلاک ثبتی در تهران توسط کارشناس رسمی ⚖ دادگستری

استعلام پلاک ثبتی توسط نقشه 📐

استعلام پلاک ثبتی با استفاده از نقشه های ثبتی صرفا توسط کارشناسان رسمی امور ثبتی و نقشه برداری امکان پذیر است. جهت اخذ استعلام و گزارش نهایی استعلام پلاک ثبتی باید در ابتدا نقشه یو تی ام ملک مورد تعرفه را تهیه کنیم.

با استعلام پلاک ثبتی طبق نقشه ثبتی ملک در واقع دیتا های پلاک ثبتی ملک تهیه می شود. بوسیله استعلام گردش ثبتی ملک که به موازات اتعلام پلاک ثبتی طبق نقشه ثبتی می توان وضعیت نقل و انتقالاتتی املاک و اراضی را نیز بررسی کرد.  نقشه های ثبتی که در دهه های گذشته در زمان اولیه تفکیک اراضی تهیه شده اند، مبنای بررسی استعلامات ثبتی اراضی و املاک می باشند.

توجه داشته باشید که این نقشه ها مبنای خوبی جهت تهیه نقشه جانمایی پلاک ثبتی می باشند. با تهیه نقشه جانمایی پلاک ثبتی توسط کارشناس رسمی نقشه برداری و امور ثبتی می توان حدود اربعه ملک را در قالب نقشه جانمایی پلاک ثبتی، تثبیت عرصه کرد.

اهمیت نقشه جانمایی پلاک ثبتی را می توان هم ارزش با سند شش دانگ ملک در نظر گرفت. نقشه جانمایی پلاک ثبتی در واقع شناسنامه هندسی املاک است. شاید برای شما سوال باشد که شناسنامه هندسی یعنی چه؟ شناسنامه هندسی را میتوان تعین و تثبیت حدود اربعه در مکان واقعی و ثبتی املاک بیان کرد. روال جانمایی پلاک ثبتی که در استعلام پلاک ثبتی کاربرد دارد به شرح ذیل است.

انجام استعلام پلاک ثبتی توسط نقشه ثبتی

در ابتدا نقشه های ثبتی منطقه تهیه می شود و در گام بعد این نقشه ها به صورت ژئورفرنس(زمین مرجع) در محیط مختصاتی نرم افزار های تخصصی قرار می گیرد. پس از ژئوفرنس نقشه ثبتی نقشه یو تی ام وضع موجود ملک تهیه می شود. در انتها با مطابقت نقشه یو تی ام و نقشه ثبتی، نقششه جانمایی پلاک ثبتی تهیه می شود.

به استناد نقشه یو تی ام جانمایی پلاک ثبتی در واقع استعلام وضعیت ثبتی ملک تهیه می شود. گام بعدی تهیه گردش ثبتی است که توسط کارشناس رسمی دادگستری از واحد ثبتی اخذ می شود. پس از انجام این دو مرحله در واقه استعلام ثبتی رسمی و قانونی دریافت کرده ایم.

پس از ترسیم حدود اربعه سند نقشه یو تی ام  را بر روی دیتا و نقشه‌ ثبتی ژئورفرنس شده قرار می گیرد، در این حالت پلاک ثیتی اصلی و فرعی محل وقوع ملک نقشه برداری شده را تثبیت و استخراج می کنیم. پس از تهیه نقشه جانمایی پلاک ثبتی کنج های ملک دقیقا در سیستم مختصات یو ‌تی ‌ام منطبق بر سامانه شمیم درج می شود.

در صورتی که در زمین مورد نظر ساخت و ساز انجام شده باشد و واحدهای آپارتمان ساخته شده باشد، تفکیک آپارتمان توسط مهندسین نقشه برداری عضو سازمان نظام مهندسی انجام می شود. در این حالت به هر واحد آپارتمان پلاک فرعی اختصای داده می شود.

در واقع مفروز و مجزی شده از پلاک فرعی از زمیین اصلی در زمان تفکیک در نظر گرفته می شود. توجه داشته باشید که بررسی سابقه ثبتی املاک و اراضی توسط کارشناس رسمی امور ثبتی نهایی می شود. نتیجه خروجی سابقه پلاک ثبتی املاک و اراضی به شکل شماره هایی خواهد شد که در نقشه یو تی ام املاک درج می شود.

استعلام پلاک ثبتی با استفاده از نقشه های ثبتی
استعلام پلاک ثبتی با استفاده از نقشه های ثبتی

استعلام گردش ثبتی املاک توسط کارشناس رسمی دادگستری ⚖

مفهوم دیگر استخراج اطلاعات ثبتی املاک می تواند به معنای استخراج گردش ثبتی ملک از حیث مالکیت باشد. با این بهره که چه نقل و انقتقالات و در چه سال هایی بر طبق سند شش دانگ شکل گرفته، همچنین و آخرین مستند مالکیت درج شده در سند به نام چه فردی است.

این نوع خدمات تخصصی به دلیل داشتن بار حقوقی و عدم امکان انتشار اطلاعات هویتی، باید با نامه دادگاه باشد بطوریکه کارشناس اطمینان حاصل کند این اطلاعات صرفا جنبه استفاده در محضر دادگاه جهت حل دعاوی ملکی دارد نه جنبه سو استفاده و جعل اسناد.

اما گاهی اوقات روند طولانی و هزینه بر دادگاه ها موجب می شود با توجه به شرح پرونده کارشناس تصمیم به ارائه اطلاعات بگیرد که صرفا به صورت شفاهی خواهد بود. در صورتی که با توضیحات و مهر و امضا این اسناد، به بعد از ارایه نامه دادگاه موکول میگردد. دستری به دیتا و موارد ثبتی اشاره شده، شفاهی می تواند در تصمیم نهایی متقاضی مفید واقع شود.

اخذ گزارش استعلام گردش ثبتی املاک و اراضی قبل از معامله به اندازه ای ضروری و مهم است توسط حقوق دانان به این امر بسیار تاکید شده است. با تهیه استعلام و گردش ثبتی میزان اختلافات و دعاوی ثبتی کاهش پیدا می کند.

اکیپ کارشناسان رسمی نقشه برداری و امور ثبتی حدنگار، استعلام سوتبق ثبتی و گردش ثبتی املاگ شما را  در اسرع وقت پذیرا می باشند. با ارائه حدود اربعه سند به کارشناسان ما در زمان کوتاه استعلام ثبتی و گردش ثبتی املاک مورد نظر را دریافت کنید.

با تهیه گردش و استعلام ثبتی ممهمور به مهر کارشناس رسمی امور ثبتی و نقشه برداری با خیال راحت وارد معامله شوید. با توجه به سنگین بودن مبالغ معامله املاک پرداخت ناچیز دستمزد کارشناس جهت بیمه کردن معامله از امور اجباری است.

استعلام گردش ثبتی املاک توسط کارشناس رسمی دادگستری ⚖
استعلام گردش ثبتی املاک توسط کارشناس رسمی دادگستری ⚖

روش استعلام پلاک ثبتی ملک توسط کارشناس رسمی ⚖

توجه داشته باشید که در ادارات ثبت استعلام گردش ثبتی املاک و اراضی به در اختیار افراد حقیقی قرار گرفته نیی شود. جهت تهیه گردش ثبتی، نامه دادگاه دادگاه مورد نیاز می باشد همچنین به دلیل تخصصی بودن امور برای افراد حقبقی پروسه پیچیده خواهد  بود.

توجه داشته باشید در معاملات املاک و راضی، اکثرا فروشنده ها عجله برای فروش از خود نشان می دهند. در این گونه موارد فروشندگان درصد قابل توجهی از مبلغ کل را از خریدار به عنوان پیش پرداخت دریافت می کنند. معمولا خریدارن املاک با وجود توجه به نیاز مبرم به تهیه گردش ثبتی و استعلام پلاک ثبتی بدون مشاوره با کارشناس رسمی نقشه برداری و امور ثبتی اقدام به معامله می کنند.

معمولا در محاکم قضایی کلاهبرداری در زمینه املاک ملک بیشترین میزان دعوی را به خود اختصاص داده اند. دیده می شود برخی از مشاورین املاک و اراضی گاها افراد فاقد سواد ثبتی و حقوقی هستند هستند. این افراد قدرت بررسی نقشه های ثبتی و سند خوانی را هم ندارند. به جهت اخذ هزینه مشاوره املاک اصرار بر سرعت در معاملات دارند.

در این راستا بر آن شدیم که خلا های قانونی در این زمینه را اندکی مرتفع کنیم و به جهت کمک به انجام معاملات املاک سالم و سلامت مشاوره های ثبتی گروه نقشه برداری و حد نگار را در اختیار شهروندان بگذاریم تا گرفتار کلاه برداران نشوند.

نقش سند تک برگ در استعلام ثبتی

خرید املاک با سند تک برگی که بر اساس نقشه های کاداستر است خطر معامله را به حد قابل توجهی کم می کند. چون سندهای تک برگ بر اساس نقشه های یو تی ام دقیق صادر می شوند که هم مساحت دقیق است و هم موقعیت ملک بر روی نقشه کاداستری آورده شده است.

معامله بر اساس سندهای قدیمی منگوله دار ریسک بزرگ را به دنبال خواهد داشت. این دسته از اسناد به دلیل حدی به حدی بودن و عدم دقتت در پیاده سازی روی زمین معملا مشکلاتی را به همراه دارند. این موارد در سند های تک برگی به دلیل داشتن نقشه کاداستر کمرنگ شده است.

به دلیل نقشه برداری با ابزارهای قدیمی نقشه برداری, از جمله متر و دوربین زاویه یاب مساحت درج شده در سندهای دفترجه ای از دقت کمتری برخوردار هستند. موارد اشاره شده راجع به ملک های با شکل هندسی نامنظمبیشتر دیده می شود.

توصیه می شود در صورتی که قصد انجام معامله ملک با سند قدیمی منگوله دار را دارید, حتما تهیه نقشه یو تی ام جهت تعیین ابعاد و مساحت دقیق ملک و تهیه نقشه جانمایی پلاک ثبتی جهت اطمینان از موقعیت ملک, توسط کارشناس رسمی نقشه برداری و امور ثبتی را جزو الزامات معامله قرار دهید.

روش استعلام پلاک ثبتی ملک توسط کارشناس رسمی ⚖ دادگستری
استعلام ثبتي ملک توسط کارشناس رسمی

استعلام پلاک ثبتی ملک قبل از معامله 🏢

استعلام پلاک ثبتی ملک قبل از معامله گام اول در معاملات املاک است به نحوی که در  برخی از کشورها پیشرفته جهت دسترسی شهروندانی که قصد خرید املاک را دارند، سامانه ها جامع حد نگاری و استعلام گردش ثبتی تهیه شده که مورد استفاده شهروندان قرار می گیرد.

در این پورتال های اطلاعات ثبتی و معاملاتی املاک درج می شود، خریداران با درج اطلاعات ثبتی ملک مور نظر کلیه استعلامات قانونی جهت معامله املاک را در اختیار دارند. کارشناسان فعال در حوزه ثبتی اظهار می دارند خریداران باید قبل از انجام معاملات املاک و پرداخت ثمن ملک مورد تعرفه باید استعلام ثبتی و گردش ثبتی را توسط کارشناسان رسمی امور ثبتی و نقشه برداری تهیه کنند.

به دلیل سنتی و قدیمی بودن بخش زیر ساخت امو ثبتی و استفاده از تکنولوژی های نرم افزاری، در کشور امکان دسترسی آنلاین و فوری متقاضیان خرید املاک و اراضی به اطلاعات ثبتی املاک و محدودیت‌ حقوقی وجود ندارد. بدین جهت افرادی که قصد خرید املاک و اراضی را دارند، می‌توانند، با مراجعه به دفتر اسناد رسمی قبل از عقد هر نوع قرار دادی نسبت به صحت معامله‌ خرید املاک، اطمینان حاصل نمایند.

استعلام گردش ثبتی ملک قبل معامله

اگرچه فرآیند استعلام گردش ثبتی معمولا در زمان تنظیم سند رسمی و انتقال مالکیت از فروشنده به خریدار انجام می‌شود، متقاضیان خرید املاک و اراضی می‌توانند قبل از خرید و معامله، اقدام به راستی آزمایی سند شش دانگ ، شخص فروشنده و همچنین بررسی محدودیت ‌های قضایی برای ملک مور تعرفه کنند. بدین شکل طرفین معامله قبل از تنظیم قرارداد خرید و پرداخا وجه، در گام اول می بایست با مراجعه به کارشناس رسمی یا دفاتر اسناد رسمی، گردش ثبتی و استعلام پلاک ثبتی ملک را اخذ کنند.

طرفین معامله پس از مراجه به دفاتر اسناد رسمی و با پردخت حق الزحمه گردش ثبتی و استعلام پلاک ثبتی می توانند یک معامله سالم با رضایت داشته باشند. پس از دریافت گردش ثبتی و استعلام خریدار و فروشنده بدون هیچ نگرانی می توانند خرید و فروش ملکی که گردش ثبتی و استعلام ثبتی آن اخذ شده را انجام دهند.

توجه داشته باشید که ارائه اصل سند جهت اخذ استعلامات اشاره شده الزامی است. دفاتر اسناد رسمی پس از بررسی سند و استعلام از اداره ثبت در صورت وجود موانعی همچون بازداشت ملک و عدم همخوانی پلاک ثبتی با ملک، موارد را به خریدار و فروشند طی یک گزارش اعلام خواهند کرد.

استعلام گردش ثبتی ملک قبل معامله توسط کارشناس رسمی
استعلام ثبتي ملک توسط کارشناس رسمی

طریقه استعلام گردش ثبتی پلاک ثبتی 📑

مهمترین اقدامات از لحاظ ثبتی که باید مالکین محترم قبل از انجام معاملات املاک و اراضی انجام دهند، بررسی مطابقت داشتن املاک با مشخصات مالکیتی طبق سند شش دانگ و پلاک ثبتی می باشد. جهت انجام این امور و بررسی استعلام ثبتی روش های مختلفی وجود دارد. روش اول استعلام وضعیت ثبتی املاک و اراضی با استفاده از پلاک ثبتی، در سامانه سازمان ثبت اسناد و املاک است. جهت انجام این امر می بایست به سایت سازمان ثبت اسناد و املاک مراجعه کرده و فرم درخواست استعلام پلاک ثبتی  را تکمیل نمایید.

جهت انجام این امور با پرداخت هزینه به شکل آنلاین و اخذ کد رهگیری، سازمان ثبت درخواست را بررسی می نماید و پاسخ استعلام ثبتی را به درخواست کننده که باید مالک باشد ارجاع می دهد. روش دیگر مراجعه به سایت شهرداری تهران یا استفاده از سامانه تهران من می باشد. با مراجعه به وبسایت شهرداری تهران می توانید اطلاعات تکمییلی راجع به املاک کسب نمایید.

با توجه به توافق های شکل گرفته بین شهرداری و اداره ثبت اطلاع جامعی همچون پهنه، تراکم، و مساحت و اطلاعات دیگر توسط مالک اخذ می شود. جهت اخد اطلاعات ابتدا می بایست موقعیت ملک را طبق نقشه هوایی شهرداری موجود در سامانه پیدا کنید و شناسه ملک را در سامانه وارد کنید.

مقصود از شناسه املاک، در واقع شماره ای هشت تا ده رقمی است که ذیل پلاک شهرداری املاک درج می شود. با وارد کردن این شماره در پورتال اینترنتی شهرداری تهران می توانید مالکیت، تاریخ ساخت و سایر اطلاعات مورد نیاز جهت معامله  را دریافت کنید. راه مطمئن و سریع تر جهت استعلام پلام ثبتی و اخذ گردش ثبتی استفاده از خدمات کارشناسان رسمی و امور ثبتی حد نگار می باشد. گروه کارشناسان ما جهت اعتبار سنجی به معاملات شما، آماده ارائه خدمات ثبتی به مالکان و مشاوران املاک می باشند.

استعلام گردش ثبتی پلاک ثبتی 📑 توسط کارشناس رسمی دادگستری
استعلام گردش ثبتی پلاک ثبتی 📑 توسط کارشناس رسمی دادگستری

سایت استعلام پلاک ثبتی ملک 🖥

سایت معتبر استعلام ثبتی و بررسی مشخصات ثبتی املاک  و اراضی، وبسایت رسمی سازمان ثبت ساناد و املاک کشور می باشد. توجه داشته باشید که سازمان ثبت اسناد با اجرایی کردن نقشه کاداستر، بخشی از املاک و اراضی را به صورت مستند در این سامانه درج کرده است.

برای استعلام پلاک ها ثبتی اصلی و فرعی املاگ و اراضی به شکل آنلاین و الکترونیکی می توانید به سایت رسمی سازمان ثبت اسناد به نشانی www.ssaa.ir  مراجعه کنید.

توجه داشته باشید که جهت استعلام الکترونیکی پلاک های ثبتی و اخذ استعلام ثبتی املاک و اراضی دارای سند شش دانگ نیازمند کد هجده رقمی یکتای املاک و اراضی که در سند تک برگی درج می شود می باشیم.

استعلام پلاک ثبتی ملک با کد ملی ✒

استعلام پلاک ثبتی با کد ملی و اقدامات از این دست در سامانه سازمان ثبت اسناد و املاک و در اپلیکیش ثبت من مقدور است. جهت انجام این امر شماره ملی متقاضی در سامانه وارد می شود، در صورتی که سند ملکی به نام فرد باشد مشخصات ثبتی ملک قابل رویت است.

توجه داشته باشید جهت استفاده از این سامانه متقاضی باید شماره تلفن همراهی را وراد کند که به نام متقاضی باشد. پس از این امر پیامک ورود به سامانه را دریافت می کند. منظور اصلی از پیگیری وضعیت ثبتی املاک، این است که افراد اطلاع یابند که آیا در حال حاضر ملکی به نام آن ها ثبت شده یا خیر. اشخاصی که تمایل دارند، بررسی کنند ملکی به نامشان هست یا خیر، می توانند به سایت سازمان ثبت اسناد و املاک کشور مراجعه نمایند.

شهروندان تنها می توانند راجع به املاک و اراضی که به نام خود آنها ثبت شده است، استعلام پلاک ثبتی دریافت نمایند. بنابراین غیر از خود شخص و نماینده قانونی او، کسی نمی تواند در مورد املاکی که به نام شخص ثبت شده، استعلام دریافت کند. در واقع هیچ کس حق ندارد در مورد دارایی های شخص دیگر، از سازمان اسناد استعلام دریافت کند. در درگاه اینترنتی سازمان ثبت اسناد و املاک، می توان با استفاده از کد ملی یا شماره پلاک ثبتی نسبت به پیگیری وضعیت ثبتی املاک اقدام نمود.

از نظر اداری برای انجام گستره وسیعی از اقدامات در رابطه با ملک از جمله نقل و انتقال آن، در دسترس داشتن و استعلام سند مالکیت از اهمیت ویژه ای برخوردار است. در حال حاضر سازمان ثبت اسناد و املاک کشور این امکان را فراهم آورده است که به صورت اینترنتی و غیر حضوری تنها با مراجعه به سایت سازمان ثبت اسناد و املاک استعلامات ثبتی املاک و اراضی را می توان اخذ کرد.

استعلام پلاک ثبتی ملک با کد ملی ✒
استعلام پلاک ثبتی ملک با کد ملی ✒

استعلام پلاک ثبتی ملک با کد پستی ✒

استعلام پلاک ثبتی با کد پستی ممکن نیست، جهت انجام این امر می بایست یا از سند شش دانگ استفاده کرد یا توسط کد ملی مالک، بررسی کرد که پلاک ثبتی به نام ایشان هست یا خیر، توجه داشته باشید این امور می بایست توسط خود مالک انجام شود. در بالا روش انجام این استعلام تشریح شد.

در روش استعلام پلاک ثبتی توسط کارشناس رسمی، در ابتدا می بایست که نقشه یو تی ام وضع موجود ملک تهیه شود. کارشناس رسمی مطابق نقشه یو تی ام وضعیت ثبتی ملک را بررسی می کند. جهت بررسی ثبتی ملک توسط کارشناس رسمی نقشه برداری و امور ثبتی، گردش ثبتی ملک نیز اخذ می شود. کد پستی صرفا شامل آدرس حدودی و با پلاک شهرداری ملک است. جهت بررسی و استعلام ثبتی می بایست موقعیت جغرافیایی دقیق مطلک طبق نقشه ثبتی و بانک جامع کاداستر بررسی شود.

 از لحاظ حقوقی مالکیت املاک و اراضی با اشخاصی است، که نام آنها در دفتر ثبت سازمان ثبت اسناد تحت نام مالک درج است. احتمال دارد خریدار یک زمین به جهت تنظیم سند ، مالک بنچاق شود، اما ثبت نام ایشان در دفتر املاک تحت نام مالک ، لازمه ارائه درخواست به سازمان ثبت اسناد می باشد. جهت طی کردن پروسه انتقال مالکیت و صدور سند به نام خریدار جدید، می باید با ورود به سامانه ثبت اسناد و املاک و طی کردن مراحل آن، درخواست صدور سند مالکیت ملک خود را ثبت نمایند.

استعلام پلاک ثبتی ملک با کد پستی ✒
استعلام پلاک ثبتی ملک با کد پستی ✒
5/5 - (2 امتیاز)
فهرست