کارشناس رسمی نقشه برداری تهران

دسته بندی: کارشناس رسمی دادگستری
برچسب ها:

زمان مطالعه: 15 دقیقه
کارشناس رسمی نقشه برداری تهران

کارشناس رسمی نقشه برداری تهران ⚖: به فرد متخصص و صاحب صلاحیت در زمینه امور ثبتی و نقشه برداری در شهر تهران گفته می شود. کارشناس رسمی نقشه برداری در شهر تهران به واسطه پروانه کارشناسی رسمی دادگستری در امور ثبتی و نقشه برداری مشغول به کار است. کارشناسان نقشه برداری نقش ویژه در امور نقشه برداری دادگستری از جمله تهیه و تفسیر عکس هوایی، تهیه نقشه 1/2000، جانمایی پلاک ثبتی و دیگر خدمات نقشه برداری در حوزه صلاحیت کارشناسی رسمی نقشه برداری دارند.

کارشناس رسمی نقشه برداری تهران ⚖

کارشناس رسمی نقشه برداری تهران ⚖ در استان تهران، نقش محوری در زمینه تهیه نقشه های مختلف در زمینه های عمرانی و ملکی(ثبتی) را به عهده دارند. امروزه نقشه برداری و استفاده از شاخه های مختلف رشته مهندسی نقشه برداری، جزئی جدا ناشدنی از زندگی شهروندان شده است. به صورت کلی هر آنچه در پیرامون خودر در شهر تهران می بینیم از جمله ساختمان های، گذر ها، اتوبان ها، پارک ها و کلیه آثار و ابنیه عمرانی توسط مهندسین نقشه برداری روی زمین پیاده سازی شده است.

کارشناس رسمی نقشه برداری در شهر تهران ⚖
کارشناس رسمی نقشه برداری در شهر تهران ⚖

 

با توجه به وسعت کلان شهر تهران و شهر های اطراف تهران، حضور کارشناسان رسمی نقشه برداری در تهران، کمک شایانی در زمینه نقشه برداری و تهیه نقشه های مختلف از جمله نقشه های یو تی ام UTM در زمینه املاک و اراضی می کند. با توجه به رشد شهر تهران و بوجود آمدن اختلافات ملکی، پرونده های زیادی به عنوان طرح دعوی در زمینه املاک تشکیل می شود.

حضور کارشناسان رسمی دادگستری تهران، رشته نقشه برداری و اطلاعات مکانی در دادگاه های تهران، به عنوان مشاور و کارشناس صاحب صلاحیت در زمینه نقشه برداری املاک، کمک شایانی به قضات ارائه خواهد کرد، جهت صدور رای در پرونده های اختلافی در زمینه املاک و اراضی. جانمایی پلاک ثبتی جهت تثبیت عرصه املاک طبق سند در تهران توسط کارشناسان رسمی امور ثبتی و نقشه برداری انجام می شود.

کارشناس رسمی نقشه برداری و امور ثبتی در تهران
کارشناس رسمی نقشه برداری و امور ثبتی در تهران

 

مشاوره خرید ملک در تهران توسط کارشناس رسمی

همان گونه که اشاره شد با توجه به رشد شهری و اقتصادی در شهر تهران، شهروندان شهرها و استان های دیگر ایران، با قصد سرمایه گذاری اقدام به خرید املاک و اراضی در شهر تهران می کنند. همین امر به دلیل عدم آشنایی این افراد به خرید املاک و اراضی، منجر به بوجود آمدن اختلافات ملکی در شهر تهران می شود.

کارشناس رسمی نقشه برداری در شهر تهران، می تواند به عنوان مشاور در زمینه امور ملکی و بررسی یک ملک از لحاظ هندسی و قانونی، مشاوره کارشناسی شده ای را به خریداران املاک و اراضی ارائه کنند. به عنوان نمونه شهروندی قصد خرید یک باغ در لواسانات، واقع در شمال شهر تهران را دارد، در این مواقع کارشناس رسمی نقشه برداری در تهران با بررسی مدارک و موقعیت ملک از لحاظ ثبتی و نقشه برداری، اطلاعات مهمی را در اخیتار خریدار ملک قرار می دهد.

مشاوره خرید ملک توسط کارشناس رسمی نقشه برداری
مشاوره خرید ملک توسط کارشناس رسمی نقشه برداری

 

نقش کارشناس رسمی نقشه برداری در تهران

کارشناس رسمی نقشه برداری در حوزه های مربوط به املاک و اراضی در شهر تهران فعالیت دارند. هر آنچه در حوزه ساخت و ساز شهری از جمله راه های و اتوبان ها و ساختمان ها توسط کارشناس نقشه برداری روی زمین پیاده سازی می شود. کارشناس نقشه در تهران به واسطه تحصیلات در رشته پر کاربرد نقشه برداری که با تهیه نقشه و عکس هوایی در ارتباط است به پیاده سازی شهری در کالبد مهندسی کمک می کند.

نقش کارشناس رسمی نقشه برداری در تهران
نقش کارشناس رسمی نقشه برداری در تهران

کلان شهر تهران به عنوان پایتخت جمهوری اسلامی ایران در طول جغرافیایی ۵۱ درجه و ۱۷ دقیقه تا ۵۱ درجه و ۳۳ دقیقه و عرض جغرافیایی ۳۵ درجه و ۳۶ دقیقه تا ۳۵ درجه و ۴۴ دقیقه قرار گرفته است. روند رو به رشد پیشرفت شهرسازی در تهران و نیاز به نوگرایی و پیشرفت به سمت عصر نوین، همزمان با شهر های پیشرفته جهان، با وجود مهندسین شهرسازی و کارشناسان رسمی نقشه برداری تهران به سمت واقعیت در حرکت است.

 

در مورد معماری شهر تهران در دهه های گذشته بیان شده که، با توجه به پایتخت شدن تهران، از نظر سیاسی و اقتصادی این شهر مورد توجه قرار گرفته بود، این شهر نیازمند معماری جدید بود. با توجه به قرار گرفتن شهر تهران در مرکز توجه در زمان کوتاهی، این شهر با مظاهر نوگرایی و معماری نوین آشنا شد. رخ داد عصر نوین معماری در زمان قاجاریه آغاز شد و در زمان ناصر الدین شاه قاجار به خود رنگ گرفت.

در زمان های گذشته همزمان با نوگرایی شهر تهران در پیشرفت به سمت شهرسازی، نقش کارشناسان نقشه برداری در پیاده سازی طرح ها و ترسیم نقشه های تفکیکی و ثبتی قدیمی املاک و اراضی پر رنگ بوده است. در زمان های گذشته حدود اربعه املاک و اراضی جهت صدور سند در قالب نقشه های ثبتی و تفکیکی تهیه و ترسیم شده است.

 

وجه تسمیه شهر تهران

راجع به وجه تسمیه تهران چند نظریه وجود دارد، از نظریه ‌ها در مورد ریشه نام تهران باین شده، این است که در گذشته‌ گروهی از خاندان طاهری خراسان به دلیل کمبود آب به سمت محل کنونی تهران کوچ می‌کنند. در آن عصر، تهران روستایی خوش‌ آب‌ و هوا در شمال شهر ری بوده است. با مستقر شدن طاهریان در این روستای خوش آب و هوا، نام آن به طاهران و بعدها به طهران تغییر می دهند.

 

در نظریه دیگر، بیان شده بخاطر این که هسته اولیه روستای تهران در پایه کوه شکل گرفته بود، تهِ ران به معنی انتهای ران کوه به تهران کنونی داده شده بود و با گذشت زمان از ته ران به تهران تبدیل شده است. نظریه دیگر راجع به وجه تسمیه تهران، ریشه یابی نام تهران عنوان می کند، تهران به صورت گِهران بوده که گه در معنای گرم وران در معنی جا به کار گرفته شده است. با گذشت زمان، گهران در گویش‌ های آن زمان به تهران تبدیل شد بود.

 

نقش کارشناس نقشه برداری و ثبتی درتهران

عصر نوگرایی و اجرای عملی آن را می توان به زمان به روی کار آمدن دولت پهلوی نسبت داد. در دوران حکومت پهلویان زندگی مدرن در شهر تهران رواج پیدا کرد و شهر تهران چهره جدیدی به خود گرفت. در زمان حکومت رضا شاه پهلوی حکومت از معماران و دانش آموختگان اروپایی استفاده شد که چهره جدید و مدرنی را برای شهر تهران بسازند.

نقش کارشناس نقشه برداری و ثبتی درتهران
نقش کارشناس نقشه برداری و ثبتی درتهران

 

شهر تهران پایتخت ایران و پر جمعیت ترین شهر ایران است. موقعیت جغرافیایی تهران در دامنه رشته کوه البرز قرار گرفته است. تهران با مساحت 730 کیلومتر مربع، عنوان 27 بین شهر های بزرگ جهان را به خود اختصاص داده. شهر تهران با جمعیتی حدود 13 میلیون نفر پرجمعیت ترین شهر ایران به حساب می آید. استان تهران، دارای 16 شهرستان، 45 شهر و 78 دهستان می باشد. شهر تهران به 22 منطقه و 122 ناحیه شهرداری تقسیم می شود. نام برخی از شهرهای استان تهران عبارت‌اند از: تهران، ورامین، اسلام‌شهر، رباط کریم، رودهن، فشم، فیروزکوه، کهریزک، دماوند، لواسان و پردیس می باشد.

با بهره گیری از تخصص مهندسین نقشه برداری و با استفاده از علوم روز مهندسی ژئوماتیک از جمله سامانه های اطلاعات مکانی، سنجش از دور، فتوگرامتری، ژئودزی و علوم مهندسی دیگر، شهر تهران به سمت توسعه نوین، بر مبنای هندسه و اصول شهر سازی در حال گسترش است.

کارشناس رسمی نقشه برداری و امور ثبتی در تهران
کارشناس رسمی نقشه برداری و امور ثبتی در تهران

 

کارشناس رسمی نقشه برداری در کاداستر تهران

حضور کارشناسان رسمی نقشه برداری و امور ثبتی در شهر تهران و فعالیت این کارشناسان، با همراهی ارگان های دولتی در زمینه املاک و اراضی جهت ایجاد بانک اطلاعات و املاک کاداستر، گام مهمی جهت حرکت به سمت توسعه پایدار است. با فعالیت مهندسین نقشه برداری و کارشناسان رسمی در حوزه املاک و اراضی بر مبنای نقشه های کاداستر، پیشرفت های خوبی در زمینه قرار گیری املاک و اراضی در یک موقعیت یکپارچه شکل گرفته است.

کارشناس رسمی نقشه برداری در کاداستر تهران
کارشناس رسمی نقشه برداری در کاداستر تهران

 

با شروع روند توسعه در شهر تهران و با استفاده از کارشناسان رسمی نقشه برداری و امور ثبتی، نقشه های تفکیکی تهیه شده در دهه های گذشته بر روی زمین پیاده سازی شده و موقعیت این املاک روی زمین تثبیت شده است. از جمله شهرک های که با استفاده از خدمات نقشه برداری جهت توسعه تهران روی زمین مشخص گردیده است می توان به تهرانپارس، نارمک، شهر آرا، تهران ویلا، شهرک اکباتان، افسریه، پارک وی، لویزان، شهرک غرب و گیشا اشاره کرد.

همچنین در روند توسعه اشاره شده زیرساخت های عمرانی در شهر تهران اجرا شد که نقش مهندسین و کارشناسان رسمی نقشه برداری در این پروژه ها بسیار پر رنگ بوده است. از جمله این پروژه ها می توان به اتوبان ها، فرودگاه ها، بوستان ها و عملیات عمرانی ساخت شهرک ها اشاره کرد.

کارشناسان رسمی نقشه برداری و امور ثبتی در شهر تهران
کارشناسان رسمی نقشه برداری و امور ثبتی در شهر تهران

 

کارشناس رسمی نقشه برداری دادگستری در تهران

کارشناس رسمی نقشه برداری دادگستری در تهران، شخصی است که پروانه کارشناسی رسمی دادگستری را به همراه صلاحیت های کارشناسی در زمینه نقشه برداری املاک و اراضی را از کانون کارشناسان رسمی دادگستری یا مرکز وکلا و کارشناسان رسمی اخذ کرده است.

کارشناس رسمی نقشه برداری در تهران به عنوان نماینده دادگاه و قضات در پرونده های اختلاف ملکی به کار گرفته می شود. همان گونه که اشاره شد با توجه به افزایش قیمت املاک و اراضی در تهران و تشکیل پرونده های مختلف در زمینه املاک و اراضی، کارشناسان رسمی در مقام مشاور، به قضات یاری می رسانند جهت صدور رای منصفانه.

کارشناس رسمی نقشه برداری دادگستری در تهران
کارشناس رسمی نقشه برداری دادگستری در تهران

 

کارشناسان رسمی نقشه برداری و اطلاعات مکانی در امور نقشه برداری مختلف در تهران مشغول به فعالیت هستند. از جمله خدمات مهم این کارشناسان در زمینه تهیه و تفسیر عکس هوایی در شهر تهران، تهیه نقشه یو تی ام املاک و اراضی تهران، جانمایی پلاک های ثبتی شهر تهران و پیاده سازی املاک و اراضی روی زمین در تهران می باشد. کارشناسان رسمی نقشه برداری با توجه به صلاحیت های اخذ شده، کمک شایانی جهت تهیه نقشه یو تی ام املاک و اراضی تهران دارند، جهت درج در سیستم کاداستر کشور. با توجه به اجرایی شدن سیستم کاداستر در کشور و فعالیت کارشناسان رسمی نقشه برداری در این زمینه، شاهد کاهش اختلافات ملکی در تهران خواهیم بود.

کارشناس رسمی نقشه برداری تهران
کارشناس رسمی نقشه برداری تهران

 

نقشه یو تی ام کارشناس رسمی در تهران

نقشه های یو تی ام UTM تهیه شده توسط کارشناسان رسمی نقشه برداری در شهر تهران، مورد استفاده ارگان های دولتی قرار می گیرد. به عنوان نمونه جهت اخذ پروانه ساخت از شهرداری تهران، می بایست نقشه یو تی ام ملک و گذرهای اطراف ملک را در قالب یک نقشه یو تی ام با مقیاس 500/1 به شهرداری ارائه کنیم. نقشه یو تی ام تهیه شده توسط کارشناس رسمی تهران به شهرداری تحویل می شود. شهرداری تهران بر مبنای نقشه یو تی ام ممهور به مهر کارشناس رسمی مجوز را صادر می کند.

 

در موارد دیگر که ارگان های دولتی تهران، نقشه یو تی ام املاک و اراضی را از مالکین درخواست می کنند، اداره راه و شهرسازی تهران است. تهیه نقشه یو تی ام برای این دست املاک در تهران که معمولا دارای کاربری صنعتی می باشند، جهت صدور برخی مجوز های فعالیت توسط اداره راه و شهرسازی تهران انجام می شود.

در مورد اشاره شده کارشناس رسمی نقشه برداری تهران، نقشه یو تی ام حدود اربعه ملک و گذر های اطراف را توسط جی پی اس مولتی فرکانس متصل به سامانه شمیم برداشت می کند. پس از ترسیم نقشه یو تی ام، کارشناس رسمی نقشه برداری نقشه را روی نقشه یک دوهزارم 1/2000 تهران جانمایی می کند. در انتها نقشه یو تی ام جانمایی شده ممهور و به مالک ارائه می شود.

نقشه یو تی ام کارشناس رسمی دادگستری در تهران
نقشه یو تی ام کارشناس رسمی دادگستری در تهران

 

تهیه نقشه یو تی ام در تهران توسط کارشناس رسمی

تهیه نقشه یو تی ام در تهران توسط کارشناس رسمی دادگستری در رشته نقشه برداری، مبنای کلیه امور کارشناسی در املاک و اراضی می باشد. نقشه های UTM توسط تجهیزات نقشه برداری از جمله گیرنده های مولتی فرکانس متصل به سامانه شمیم و دوربین نقشه برداری تهیه می شود.

 

نقشه یو تی ام یا کروکی برداشت مختصاتی از محدوده املاک در واقع اولین گام در انجام کارشناسی در زمینه املاک و اراضی است. به عنوان نمونه یکی از صلاحیت های کارشناس رسمی نقشه برداری در تهران، تهیه و تفسیر عکس های هوایی آنالوگ سازمان نقشه برداری است. جهت سفارش عکس های هوایی در گام اول می بایست نقشه یو تی ام محدوده ملک مورد نظر توسط کارشناس رسمی برداشت( نقشه برداری) شود.

پس از تهیه نقشه یو تی ام UTM کارشناس دادگستری، مطابق با اندکس های موجود در سازمان نقشه برداری، عکس هوایی سال مورد نظر را سفارش می دهد. پس از تهیه و تفسیر عکس هوایی، نقشه یو تی ام ملک را روی عکس هوایی ژئو رفرنس شده جانمایی می کند. پس از جانمایی ملک روی عکس هوایی، کارشناس رسمی گزارش کارشناسی را تهیه و تنظیم می کند.

تهیه نقشه یو تی ام در تهران توسط کارشناس رسمی
تهیه نقشه یو تی ام در تهران توسط کارشناس رسمی

 

کاربرد  نقشه یو تی ام کارشناس رسمی در تهران

کاربرد نقشه یو تی ام تهران در بررسی و تهیه نقشه از مساحت املاک و اراضی است. با توجه به قیمت بالا املاک و اراضی در تهران، قبل از خرید املاک و اراضی، می بایست نقشه یو تی ام وضع موجود ملک را توسط کارشناس رسمی نقشه برداری در تهران تهیه کنید. با تهیه نقشه یو تی ام از مساحی و حدود اربعه ملک، کارشناس رسمی نقشه برداری، موقعیت ملک را روی نقشه یک دوهزارم 1/2000 جانمایی می کند.

با جانمایی موقعیت ملک( نقشه یو تی ام) روی نقشه یک دوهزارم تهران، اطلاعات مهمی راجع به املاک مجاور و گذرهای منتهی به ملک در تهران بدست می آید. جانمایی نقشه یو تی ام روی نقشه 2000 در امور مربوط به شهرداری تهران الزامی است. از جمله امور مربوط به شهرداری، اخذ جواز ساخت است، در این موراد باید جانمایی ملک توسط کارشناس دادگستری تهران انجام شود.

کاربرد  نقشه یو تی ام کارشناس رسمی در تهران
کاربرد  نقشه یو تی ام کارشناس رسمی در تهران

 

جانمایی پلاک ثبتی در تهران توسط کارشناس رسمی

جانمایی پلاک ثبتی سند در تهران توسط کارشناس رسمی دادگستری تهران، یکی از امور تخصصی در شرح صلاحیت کارشناسان رسمی امور ثبتی تهران است. جانمایی ملک(پلاک ثبتی) و زمین های تهران، بر مبنای حدود اربعه و پلاک ثبتی درج شده در اسناد مالکیت انجام می شود. جانمایی پلاک ثبتی در تهران در مورد املاک و اراضی که مکان ملک نا معلوم است کاربرد دارد.

جانمایی پلاک ثبتی در تهران توسط کارشناس رسمی
جانمایی پلاک ثبتی در تهران توسط کارشناس رسمی

 

جهت انجام پروسه جانمایی پلاک ثبتی، کارشناس رسمی در ابتدا سند مالکیت را بررسی میکند. برررسی سند مالکیت شامل آنالیز حدود اربعه، پلاک ثبتی اصلی و فرعی، شماره قطعه تفکیکی و پلاک فرعی مفروزی ملک است. عمده سند های که نیازمند جانمایی ملک جهت تعیین مکان و موقعیت ملک هستند، شامل سند ها شاهنشاهی و قدیمی می شود. مالکین این سند های اطلاعی از وضعیت املاک و اراضی خود در تهران ندارند. در زمان های گذشته از جمله دهه سی و چهل، مالکین اولیه پس از خرید این املاک سند مالکیت آنها را دریافت کرده اند. پس از گذشت زمان طولانی و رشد شهر تهران عمده موقعیت این سند های قدیمی که در خارج از شهر تهران بودند، در محدوده شهر قرار گرفتند.

کارشناس رسمی نقشه برداری تهران
کارشناس رسمی نقشه برداری تهران

 

کاربرد جانمایی پلاک ثبتی در تهران

به دلیل رشد شهرسازی مکان این املاک و اراضی در تهران، اصلاحا گم شده است. وضعیت فعلی این املاک ممکن است در موقعیت های گوناگون در شهر تهران قرار گرفته باشد. برخی از این املاک و در موقعیت گذر ها و اتوبان ها قرار گرفته است. مالکین این املاک پس از تهیه نقشه جانمایی پلاک ثبتی، و تثبیت موقعیت ملک، می توانند با مراجعه به شهرداری تهران ارزش روز زمین را از شهرداری تهران یا ادارهه راه و شهرسازی دریافت کنند.

همچنین موقعیت برخی دیگر از این املاک در فضای سبز و پارک ها قرار گرفته است. با توجه به موقعیت قرار گیری این املاک و اراضی در کاربری های مختلف، مالکین پس از دریافت نقشه جانمایی ملک که توسط کارشناس رسمی دادگستری امور ثبتی انجام می شود، می توانند به ارگان متصرف مراجعه و قیمت روز زمین را دریافت کنند.

کاربرد جانمایی پلاک ثبتی در تهران
کارشناس رسمی نقشه برداری تهران

 

تفسیر عکس هوایی در تهران توسط کارشناس رسمی

تهیه و تفسیر عکس هوایی املاک در تهران توسط کارشناس رسمی در واقع یک سری امور فتوگرامتری است، جهت شناسایی و تشخیص عوارض شهر تهران و استخراج اطلاعات ذکر شده جهت استفاده در امور کارشناسی رسمی دادگستری در دادگاه. در مراحل تفسیر عکس هوایی در تهران، کارشناس رسمی مفسر عکس هوایی می بایست اطلاعات هندسی مورد نیاز از جمله ابعاد، حدود اربعه و مساحی را به دقت بالا تثبیت و مورد استفاده قرار دهد. تفسیر عکس هوایی توسط کارشناس رسمی دادگستری جهت تهیه نقشه های رقومی مورد استفاده قرار می گیرد.

تهیه و تفسیر عکس هوایی املاک در تهران توسط کارشناس رسمی در موارد گوناگونی از جمله، مدیریت منابع آب، زمین شهری، راهسازی، منابع طبیعی، امور ثبتی و موارد دیگر در شهر تهران مورد استفاده قرار می گیرد. در امور مربوط به سفارش و تفسیر عکس هوایی می بایست به مقیاس عکس ها، سال تهیه و ارتفاع پرواز جهت عکس برداری توجه کرد. در امور مربوط به تفسیر عکس های آنالوگ، تحلیل تصاویر یا عکس های هوایی در واقع درک روابط بین اطلاعات تفسیر شده از وضعیت یا فاکتور واقعی درج شده در تصویر است و این امور در قالب ارزیابی شرایط انجام می شود.

تفسیر عکس هوایی در تهران توسط کارشناس رسمی
کارشناس رسمی نقشه برداری تهران

 

کاربرد تهیه و تفسیر عکس هوایی در تهران

کارشناسان رسمی در امور همچون جانمایی پلاک تبتی، اختلاف در مرز دو قطعه زمین و پیاده سازی پلاک های ثبتی در شهر تهران از تفسیر عکس های هوایی استفاده می کنند. کارشناسان رسمی در امور کارتوگرافی و فتوگرامتری جهت تفسیر عکس هوایی می بایست از تجربه و تبحر خود در زمینه تفسیر عکس های آنالوگ استفاده کنند.

تفسیر عکس(تصویر) هوایی یا تفسیر عکس آنالوگ به صورت کلی به خرجی کمی و کیفی از عکس های هوایی گفته می شود. این خروجی یا استخراج اطلاعات فنی در قالب نقشه مستند حاصل از تفسیر عکس هوایی در زمینه، مکان، فرم، ساختار، کیفیت و ارتباط بین اشیا ثبت شده در عکس های هوایی می باشد.

کاربرد تهیه و تفسیر عکس هوایی در تهران
کارشناس رسمی نقشه برداری تهران

 

در عملیات تهیه و تفسیر عکس هوایی املاک در تهران توسط کارشناس رسمی، داشتن تجربه و تخصص لازم جهت بررسی المان های اشاره شده از اهمیت ویژه برخوردار است. مفسر با تجربه در زمینه تفسیر تصویر، بر مبنای نیاز پرونده تفسیر عکس هوایی در دادگاه از ساختار مورد نیاز در تفسیر عکس هوایی استفاده می کند.

توجه داشته باشید که تفسیر تصاویر ماهواره ای در علوم سنجش از دور با تحلیل تخصصی و تشریح یک صحنه از تصویر ماهواره ای انجام می شود. اما تفسیر عکس هوایی آنالوگ یا همان زوج عکس های سازمان نقشه برداری، توسط استریوسکوپ یا آیینه برجسته بینی انجام می شود. همچنین توجه کنید که تفسیر زوج عکس متفاوت از تک عکس است.

روش تفسیر عکس هوایی در تهران

در تعبیر دیگر می توان تفسیر عکس هوایی را به خواندن یا آنالیز عکس ارتباط داد. جهت خواندن یا آنالیز عکس هوایی جهت تفسیر کارشناسی منجر به شناسایی اشیا ثبت شده در عکس می شود. در واقع در امور ثبتی و تفسیر عکس های هوایی در این حوزه اشیا را می توان حد و مرز زمین ها در نظر گرفت.

اشیا یا حد و مرز مورد نیاز در تفسیر عکس هوایی کارشناس رسمی دادگستری شامل ابعاد، اشکال، الگو، بافت، تن، رنگ و سایه می شود که توسط کارشناس مفسر بررسی می شود. در فرایند تفسیر تصویر معمولا برای فاکتور های اشاره شده از کلید های مختلف هر المان استفاده می شود. در تفسیر تصویر مقصود از اندازه گیری در واقع خروجی از کمیت های فیزیکی تثبیت شده شامل، تراکم، طول، ارتفاع بر مبنای دیتا های مرجع درجه بندی کالیبراسیون می باشد.

روش تفسیر عکس هوایی در تهران
کارشناس رسمی نقشه برداری تهران

 

تهیه نقشه 1/2000 در تهران توسط کارشناس رسمی

تهیه نقشه 1/2000 در تهران توسط کارشناس رسمی جهت امور مختلفی تهیه می شود. از جمله مهمترین کاربرد های نقشه یک دوهزارم تهران جهت جانمایی نقشه یو تی ام وضع موجود روی این نقشه های و اخد پایان کار شهرداری تهران است.

نقشه یک دو هزارم در امور ثبتی موسوم به نقشه 2000 شهرداری تهران است. نقشه های یک دو هزارم بر پایه تهیه و تفسیر عکس های هوایی در مقیاس 1:2000 تهیه و ترسیم شده اند. از جمله کابرد های دیگر نقشه های یک دوهزارم جهت اخذ مجوز ساخت یا تخریب و نوسازی است.

در این موارد کارشناس رسمی نقشه برداری در تهران، نقشه یو تی ام ملک مورد نظر و املاک مجاور به همراه گذر ها را در قالب یک نقشه یو تی ام با مقیاس 1:500 تهیه و ترسیم می کند. پس از تهیه و ترسیم نقشه یو تی ام وضع موجود، کارشناس رسمی نقشه برداری، نقشه تهیه شده را روی نقشه 2000 جانمایی می کند.

تهیه نقشه 1/2000 در تهران توسط کارشناس رسمی
کارشناس رسمی نقشه برداری تهران

 

کاربرد نقشه یک دو هزارم در امور ثبتی تهران

نقشه های موسوم به نقشه یک دوهزارم شهرداری، همان طور که گفته شد بر پایه عکس برداری هوایی، توسط شهرداری تهران و سازمان نقشه برداری تهیه می شوند. نقشه 1:2000 در واقع مدل کوچک شده حاصل از تبدیل عکس هوایی به نقشه است. با جانمایی موقعیت املاک و اراضی روی نقشه یک دوهزارم، در واقع جهت بررسی بیشتر املاک و گذر های مجاور کاربرد دارد. همچنین با جانمایی موقعیت املاک نقشه برداری شده روی نقشه های یک دوهزارم دید بصری و هندسی کافی جهت امور ثبتی و کاداستر خواهیم داشت.

از جمله کاربرد های دیگر نقشه یک دوهزارم یا همان نقشه 2000 شهرداری تهران در امور ثبتی می باشد. در این موارد کارشناسان رسمی امور ثبتی در تهران، پس از تهیه نقشه یو تی ام جانمایی پلاک ثبتی، می بایست نقشه تهیه شده را روی نقشه یک دو هزارم (1:2000) جانمایی کنند.

پس از جانمایی نقشه جانمایی پلاک ثبتی روی نقشه یک دو هزارم، مالک به استناد نقشه جانمایی پلاک ثبتی در ادارات ثبت اسناد و املاک تهران درخواست صدور سند تک برگی را ارائه کند. با جانمایی حدود اربعه سند روی نقشه یک دوهزارم، موقعیت املاک و اراضی مجاور و همچنین پلاک های ثبتی مجاور مشخص می شود.

کارشناس رسمی نقشه برداری تهران
5/5 - (11 امتیاز)
فهرست