اهميت کار کارشناس رسمی دادگستری

دسته بندی: کارشناس رسمی دادگستری
برچسب ها:

زمان مطالعه: 6 دقیقه
کارشناس رسمی دادگستری

اهميت کار کارشناس رسمی دادگستری

اهميت کار کارشناس رسمی دادگستری در رشته نقشه برداری و امور ثبتی در پرونده اختلافات ثبتی و نقشه برداری، نقش اساسی در مرتفع نمودن مشکلات و پرونده های قضایی دارد. کارشناس رسمی در پرونده های محوله بر مبنای صلاحیت پروانه کارشناسی و بر اساس تبحر و تخصص اعلام نظر کارشناسی می کند. شایان ذکر است که میتوان کارشناسان رسمی نقشه برداری و امور ثبتی را ترازوی املاک در اختلافات ثبتی دانست.

نظریه کارشناسی کارشناسان رسمی از جمله نقشه برداری و امور ثبتی در پرونده‌ های اختلاف ثبتی پس از مشاهده و بررسی توسط قاضی پرونده مبنای رای و صدور حکم قرار خواهد گرفت. به دلیل مبنا گرفتن نظریه کارشناس رسمی در دادگاه در صدور رای اهميت کار کارشناس رسمی دادگستری مشخص می گردد. کارشناسان رسمی دادگستری می بایست در این پرونده ها از هیچ کوششی دریغ ننمایند. کارشناس رسمی باید برای بررسی و اعلام نظر کارشناسی در پرونده‌های کارشناسی از سوی مراجع ذیصلاح و بوجود آوردن بستر مناسب در این زمینه به قضات دادگستری کمک کنند. در صورت تلاش و کوشش جهادی کارشناسان رسمی به ویژه نقشه برداری و امور ثبتی، قدمی مهم و ویژه در کانال رعایت حقوق ارباب رجوع و برقراری عدالت برداشته خواهد شد.

به دلیل ازدیاد و تنوع دعاوی ثبتی در دادگاه اهميت کار کارشناس رسمی دادگستری پر رنگ می شود. قضات دادگستری در کلیه رشته ‌ها علمی و فنی تخصص لازم را ندارند در راستای احقاق حقوق و دادرسی بر مبنای عدالت در مواردی زیادی به کسب نظر کارشناس رسمی نیازمند هستند. به این نکته مهم توجه داشته باشید که برای اثبات دعوی نظر کارشناس رسمی دادگستری به کار گرفته خواهد شد.

کارشناس رسمی دادگستری
اهميت کار کارشناس رسمی دادگستری در امور ثبتی و نقشه برداری

اهميت کار کارشناس رسمی نقشه برداری

امور کارشناسی در دادگستری را می توان بدین گونه تعبیر کرد. کارشناسی در واقع عملی بر مبنای تحقیق و تحقق گسترده بر مبنتی علوم تخصصی می باشد که بر مبنای سوابق مستند و مکرر و اطلاعات فنی و تخصصی نسبت به پرونده های ارجاعی شکل می گیرد. کارشناس رسمی دادگستری به ویژه کارشناس رسمی در رشته نقشه برداری و امور ثبتی شخصی است که به اعتبار تخصص ویژه و تجربه اجرایی بالا خویش می‌تواند به قضات دادگستری در صدور رای و احکام معاونت موثر داشته باشد و قاضی را یاری رساند.

در راستای اهمیت کار کارشناس رسمی دادگستری به ویژه نقشه برداری و امور ثبتی به این نکته توجه داشته باشیم که امور کارشناسی و عقاید کارشناسان رسمی از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. به فرموده امام خمینی (ره) در وصیت ‌نامه سیاسی و الهی ایشان در تذکر اول بیان فرمودند:

اکنون‌که اینجانب حاضر هستم، برخی موارد و نسب خلاف واقع به بنده الصاق می‌شود و امکان دارد پس از نبود اینجانب در وسعت آن ازدیاد حاصل گردد. بدین علت عرض می دارم هر انچه به بنده نسبت داده ‌شده یا در آینده می‌شود مورد قبول نیست مگر در مواردی که صدای اینجانب یا خط و امضا بنده باشد با تصدیق کارشناسی کارشناسان. یا در صدا و سیما جمهوری اسلامی موردی را بیان کرده باشم. عبارت بیان شده تصدیق کارشناسان که در اینجا اشاره به نقش کارشناسان رسمی دارد نشان از نقش موثر و ویژه کارشناسان رسمی دادگستری در امور مهم کشور را دارد.

کارشناس رسمی نقشه برداری
اهميت کار کارشناس رسمی نقشه برداری

اهمیت کار کارشناس رسمی دادگستری در قوه قضائیه

در راستای اعمال همبستگی لازم حقوقی و دستیابی نداشتن شهروندان به خدمات قضایی و رفع انحصار حقوقی جهت احیای حقوق شهروندان ضمن ماده ۱۸۷ برنامه 3 توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی به قوه قضاییه. اجازه اعطا پروانه کارشناس های رسمی و تایید صلاحیت فارغ‌التحصیلان رشته های حقوق جهت صادر شدن پروانه وکالت داده‌ شده. در مبحث ارائه خدمات کارشناسی رسمی دادگستری، کارشناس رسمی می‌تواند با رعایت قانون و آیین نامه اجرایی کارشناسان رسمی خصوصا در موارد مطرح شده، حقوق کلیه شهروندان را رعایت و باعث کاهش زمان رسیدگی به پرونده‌ های حقوقی و قضایی شوند.

از موارد مهم که باعث اطاله دادرسی می گردد عدم اظهار نظر تخصصی و ارائه نظریه کارشناسی واضح و صریح کارشناسان رسمی دادگستری در رشته های چون نقشه برداری و امور ثبتی می باشد. در گزارش کارشناسی کارشناس رسمی، مواردی وجود دارد که باعث کندی روند بررسی پروند ها به ویژه پرونده های ثبتی خواهد شد که تعدادی را ذیل متن بیان خواهیم کرد.

  • عدم درج نکات فنی و توضیحات ضروری در گزارش کارشناسی.
  • عدم ارائه جواب در زمان مشخص شده (مخصوصا در گزارش های مشترک هیات کارشناسی).
  • عدم رعایت صلاحیت کارشناسی اخذ شده متناسب با صلاحیت کارشناسی.
  • عدم فعالیت در رشته تخصصی متناسب با پروانه کارشناسی رسمی دادگستری.

موارد فوق باعث می گردد قاضی پرونده، کارشناس را جهت ارائه نظریه کارشناسی کامل دعوت نماید و یا عنوان کارشناسی را به کارشناس رسمی یا کارشناسان رسمی دیگر تحویل دهد. در این موارد در صورتی‌که گزارش کارشناسی از سوی کارشناس رسمی دادگستری به شکل مستند، صریح و در کانال قرار کارشناسی صادر شده از مراجع ذیصلاح باشد و در مهلت مشخص به مراجع مشخص داده نشود می‌تواند به حفظ حقوق عامه شهروندان کمک کند.

کارشناس رسمی دادگستری
اهمیت کار کارشناس رسمی دادگستری در قوه قضائیه

اهمیت کار کارشناس رسمی دادگستری امور ثبتی

کارشناس رسمی دادگستری به ویژه کارشناس رسمی امور ثبتی و نقشه برداری می‌تواند با رعایت شئونات حرفه‌ای و مهندسی و همچنین دوری از قبول مواردی که در آیین نامه کارشناسان رسمی دقیقا تخلف انتظامی عنوان گردیده به حفظ مقام انسانی و حقوقی عامه کمک کنند. راجع به ارزیابی و قیمت گذاری املاک در برخی مواقع مشاهده می شود که اختلاف قیمت گذاری از طرف بعضی کارشناسان رسمی باعث از بین رفتن حقوق برخی از طرفین دعوی می شود.

یکی از دلایل بروز اختلاف فاحش در ارزیابی های کارشناسی استفاده از روش به اصطلاح مهندسی معکوس در ارزیابی ساختمان های نیمه تمام است. ارزیابی ها باید با توجه به شرایط موجود ملک و صرف نظر از استعداد های آتی و فرضی صورت بگید. همچنین در برخی مواق راجع به نقشه برداری و تهیه نقشه یو تی ام و جانمایی پلاک ثبتی مشاهده می شود که برخی کارشناسان رسمی نقشه برداری و امور ثبتی تغییرات عمدی در نقشه ها لحاظ کرده و باعث تضییع حقوق افراد می شوند.

از موارد مهم که باعث از بین رفتن حقوق عامه شود شیوه انتخاب کارشناسان رسمی دادگستری در ارگان ها، نهادهای خصولتی، بانک و دادگاه‌ ها می باشد. دلیل این موضوعات نبود پورتال جامع و دقیق توزیع ارجاع امور کارشناسی از طرف مسئولان قضایی نیز عنوان می‌شود. شایان ذکر است که امور کارشناسی رسمی توسط ده درصد از کارشناسان رسمی صورت می گیرد.

در سال 1401 و در بهمن ماه سامانه ای طراحی گردیده جهت ارجاع امور کارشناسی به  کارشناس رسمی در مرکز وکلا و کارشناسان رسمی قوه قضاییه. با اجرای این سامانه ضمن تقسیم عادلانه پرونده ها بین کارشناسان رسمی سرعت رسیدگی به پرونده های که نیاز به کارشناس دارند افزایش پیدا خواهد کرد.

مرکز وکلا و کارشناسان رسمی قوه قضاییه

راجع به تخلفات بیان شده مراکز کارشناسان رسمی دادگستری از جمله کانون کارشناسان رسمی و مرکز وکلا و کارشناسان رسمی قوه قضاییه می‌توانند با طراحی بانک دیتا ارزیابی‌ املاک و تعیین قیمت اراضی در هر بخش و تعالیم کارشناسان رسمی دادگستری به رشد صلاحیت های کارشناسان رسمی کمک کنند. همچنین در امور ثبتی با ایجاد بانک اطلاعات و دیتا ها از نقشه های ثبتی جهت بهره گرفتن جهت جانمایی پلاک ثبتی. در مورد دیگر آموزش ویژه جهت نقشه برداری توسط گیرنده های مولتی فرکانس شمیم و تفسیر عکس های هوایی و دریافت تصاویر ماهواره ای دقیق.

بر اساس اکثر آیین نامه ها و قوانین موجود، به کار گیری کارشناس رسمی جهت انجام امور رسمی کارشناسی ارگان ها و ادارات دولتی توسط رئیس یا مدیر عامل دستگاه مربوطه انجام می شود. رییس ارگان دولتی شخصا می‌تواند امور ارجاع شده کارشناسی را به ششکل مستقیم به کارشناس رسمی دادگستری ارجاع کند. راجع به این موضوع و اصلاح روش بکار گیری کارشناس رسمی دادگستری در آببن نامه های دولتی و بانک ها ضروری است.

کترشناس رسمی دادگستری مرکز وکلا

توجه داشته باشید که نظر قطعی قضات دادگستری، بر این شیوه تاکید دارد زیرا گزارش کارشناسی کارشناسان رسمی پس از مطالعه و بررسی توسط قاضی دادگاه شالوده رای و حکم قرار خواهد گرفت. بدین سبب کارشناس رسمی دادگستری از جمله نقشه برداری و امور ثبتی باید همواره این هدف را رسالت خویش قرار دهد و در راه انجام امور کارشناسی نسبت به احقاق مستحقین، از هیچ تلاشی دریغ نکند و به صورت جهادی عمل نماید.

کارشناس رسمی نقشه برداری و امور ثبتی می بایست جهت وضوح انجام امور کارشناسی پرونده ارجاع شده از طرف مراجع ذیصلاح در راستای ارائه رای صادر شده به قضات کمک کند. انجام این امور توسط کارشناس رسمی دادگستری جهت انجام تخصصی امور کارشناسی، گام مهمی در راه اعاده حق و حقوق شهروندان و ایجاد عدالت مدنی در جامعه خواهد شد. در انتها خاطر نشان نشان می شویم که کارشناسان رسمی دادگستری از جمله کارشناس رسمی نقشه برداری و امور ثبتی نقش بازوی یاری رسان به قضات در دادگاه هها و محاکم قضایی را به عهده دارند.

Rate this page
فهرست